Çarşaf Deniz Baykal'ı götürür mü?

Çarşaf Deniz Baykal'ı götürür mü?.10635
  • Giriş : 03.12.2008 / 06:00:00
  • Güncelleme : 02.12.2008 / 23:51:24

İsmet İnönü'nün Bülent Ecevit karşısında yaşadığı mağlubiyeti Deniz Baykal da çarşafla yaşar mı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhuriyet Halk Partisi'nin çarşaflı açılımının yol açtığı tartışma yeni boyutlar kazanarak devam ediyor. Baykal, gitiği illerde çarşaflılara rozet takmayı sürdürürken partisindeki farklı düşünen milletvekilleri de olup bitene ateş püskürüyor. CHP İstanbul Milletvekili Şinasi Öktem ile Samsun Milletvekili Haluk Koç, Newsweek Türkiye'ye yaptıkları açıklamalarda çarşaflı açılımın partiye bir şey kazandıramayacağı söylediler.

Şinasi Öktem, şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde CHP İstanbul milletvekili olarak görev yapıyor. 22 Temmuz seçimlerinden önce İstanbul İl başkanıydı. Çarşaflı açılımın mimari olan Gürsel Tekin'in selefi. Öktem, çarşaflı açılıma isyan ediyor. Konunun partinin hiçbir yasal organında tartışılmadığını söyleyen Öktem, Genel Başkanın çarşaflı bir kadına rozet takmasının yerel bir gösteriden ibaret olduğunu savundu. CHP seçmenleri arasında çarşaflı ve türbanlı insanların olduğunu ancak genel başkanın ilk kez çarşaflı bir üyeye rozet taktığını hatırlatan Öktem, ABD ve AB'nin Türkiye'de gerçekleştirmek istediği “Ilımlı İslam Projesi'ne” CHP'nin de dâhil edilmek istendiğini söyledi. Ökteme göre girişim türbanın yasallaşması, türbanın üniversitede ve kamusal alanda serbest bırakılmasına yönelik.

ÖKTEM : ÇARŞAF SİYASİ SİMGE

“Türbanın serbest bırakılmasını sağlayacak bir proje Kemalizmle nasıl çakışır, bağımsız, çağdaş, demokrat dediğimiz CHP ile ne kadar çakışır?” diye soran Öktem, çarşaf tartışmasıyla yolsuzlukların, yüksek doların ve terörün üstünün örtüldüğü kanaatinde. Baykal'ın Edebali ve Anadolu solu çıkışı ile Yaşar Nuri Öztürk gibi isimlerin partiye dahil edilmesinin CHP'ye çok şey kazandırmadığını da savunan Öktem, “Bunların hepsi yumuşama alametleridir. Kendi ilkelerinde taviz verme işaretleridir” diyor. Öktem'e göre, bu olay kısa sürede unutulacak ve kimse CHP'nin çarşaf hamlesine inanmayacak. “kim ne derse desin Çarşaf siyasal simgedir” diyen Öktem, “CHP'nin köklerinin de çarşafla bir ilgisi yoktur.”

KOÇ: LAİKLİK ANLAYIŞI MI DEĞİŞİYOR?

CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç da çarşaflı açılıma karşı çıkanlardan. Koç, CHP'de parti yöneticileri tarafından halka açılma olarak sunulan son girişimlerin, AKP tarafından gerçekleştirilemeyen bazı taleplerin CHP üzerinden kapı açılarak meşrulaştırılmasının sağlanması projesi olduğu görüşünde. Koç, "CHP aracılığı ile dinin ve inançların siyasete alet edilmeye çalışılması CHP'nin kuruluş felsefesi, ilkeleri ve savunduğu çizgi ile bağdaşmamaktadır" diyor. CHP'nin yeni açılımıyla laikliği yeniden tanımlamaya ve yorumlamaya kalkışmaları çok tehlikeli bir yaklaşım olduğunu belirten Koç'a göre; CHP'nin bu güne kadar savunduğu Laiklik anlayışını değiştirmesi, bu amaçla laikliği yeniden tanımlaması ve yorumlaması için hiçbir sebep yoktur, olamaz.

NEWSWEEK TÜRKİYE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*