"Çarşafa niye ihtiyaç duyuyorsunuz"

  • Giriş : 13.02.2008 / 14:17:00

Onur Öymen, Erdoğan'ın, 'Biz bu yola çıkarken, daha önce demokrasiye inananların yaptığını yaptık, beyaz çarşaflarla yola çıktık' sözlerinin arkasında 'rejim değiştirme' amacı yattığını öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, 'Gizli projesi olmayanların çarşafla ortaya çıkmasına gerek var mı? Hangi açık proje, hangi demokratik ülkede ölümüne bir çalışmayı gerektirir. Son derece tehlikeli bir söylemdir' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Başbakan Erdoğan'ın, 'çarşafımızı giyerek yola çıktık' ifadelerinin arkasında 'rejim değiştirme' amacı yattığını öne sürdü.

CHP'li Öymen, Başbakan Erdoğan'ın 'Biz bu yola çıkarken, daha önce demokrasiye inananların yaptığını yaptık, beyaz çarşaflarla yola çıktık' sözlerini ANKA'ya değerlendirdi.
Demokratik ülkelerde Başbakanların bu tarz konuşmalar yapmış olmasının alışılmış bir şey olmadığını ifade eden Öymen, 'Demokrasilerde hükümetlerin Anayasa çerçevesinde istedikleri icraatı yapmaları için çarşaf giymeleri gerekmiyor. Çarşaf giymekten kastettiği ?kefeni elimize aldık, öyle yola çıktık' diyor. Bu, sizin rejimi değiştirmek istediğiniz işaretidir' dedi. Öymen şunları söyledi:
'Yani biz bu uğurda ölümü göze aldık demektir bu. Hangi uğurda? Anayasa çerçevesinde ülkeyi idare etmek için insanlar ölümü göze almazlar. Demek ki sizin kafanızdaki niyet, rejimin dışında bir hedeftir. Rejimin dışındaki hedefi gerçekleştirmek için biz ölümü bile göze aldık diyor. Onun manası bu. Bunun başka manası olamaz.
Hiç kimse size Anayasa çerçevesi içinde kaldığınız sürece yaptığınız icraatlarla ilgili bir şey söylemiyor. Bizim söylediğimiz rejimin değiştirilemeyeceğidir. Atatürk'ün kurduğu çağdaş, demokratik cumhuriyetin değerlerini, laikliği değiştiremezsiniz. Dediğimiz bu. Şimdi bunu değiştirmek için mi ölümü göze alıyorsunuz? Bunun başka manası olabilir mi?'

-CUMHURİYET ÖNCESİ DÖNEMİ ARZULUYORLAR-

Onur Öymen, AKP ve Hükümetin kafasında sürekli olarak cumhuriyet öncesi dönem özlemi bulunduğunu ifade ederken, Başbakan Erdoğan'ın, vakıflar yasasıyla ilgili konuşmasını eleştirdi. Öymen, şöyle devam etti: 'Vakıflar yasasından bahsederken, ?mütekabiliyet ilkesi neymiş. Uluslar arası ilişkilerde mahsup olmaz. Biz ecdadımızın yolundan gideceğiz' diyor. Sizin ecdadınız kapitülasyonları veren ecdat. Topraklarını işgal ettiren, yabancılara tek taraflı taviz veren, teslimiyetçi ecdattır. Ecdat dediğiniz Abdülhamit ise, Osmanlı'nın son dönemindekilerse, bunlar teslimiyetçiliğin sembolüdür. Bunlarla gurur duyacak halimiz yok bizim. Bizim ecdadımız Atatürk ve Cumhuriyeti kuranlardır. Onların kurduğu rejim uluslar arası ilişkilerde mütekabiliyet esasına dayanır.'

-ÇARŞAFA NİYE İHTİYAÇ DUYUYORSUNUZ?-

Öymen, Erdoğan'ın, 'kefen' ima ederek dile getirdiği 'beyaz çarşaflarımızı giyerek yola çıktık' sözlerini ise şöyle değerlendirdi:
'Gizli projesi olmayanların çarşafla ortaya çıkmasına gerek var mı? Hangi açık proje, hangi demokratik ülkede ölümüne bir çalışmayı gerektirir. Son derece tehlikeli bir söylemdir. Bu toplumu gerici bir söylemdir. Bu kendi yandaşlarını militanlığa davet eden bir söylemdir. Herhalde kendisi tek başına kastetmiyor. Biz diyerek, kendi arkasındaki kitleyi de kastediyor. Türkiye'de onun önderliğindeki bir kitle ölümü göze alarak çok büyük değişiklikler yapacak. Bunun manası bu. Başka türlü anlaşılamaz bu. Bu Türkiye'de toplumsal barışı bozacak bir girişimdir. Hukuku karşısına alan bir girişimdir. Hukuk içinde çalışan hiç kimsenin siyasette ölümü göze alarak bir iş yapmasına ihtiyaç yoktur. Başbakanlar bir militan üslup içinde konuşmaz. İcraatınız neyse onu anlatırsınız. Türkiye'yi bambaşka bir ufka doğru sürüklemek istiyorlar. Belli ki bunların rejimden çok ciddi rahatsızlığı var. Bu hedefledikleri Türkiye'yi belki bir İslam devleti kurma amaçlarını, rejimin engellediğini düşünüyorlar. Özellikle Anayasa Mahkemesi kararlarının engellediğini düşünüyorlar. Buna karşı bir cihad açmış gözüküyorlar'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious