Çarşamba günü için resmi tatile doğru

  • Giriş : 25.06.2007 / 12:43:00

Milliyet meteoroloji uzmanı, bu çarşamba günü sıcak nedeniyle tıpkı kar yağdığında olduğu gibi resmi tatil önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bugün Sağlık Bakanlığı sıcak hava dalgası nedeniyle çarşamba günü tatil önerisi getirdi. Son kararı valiler verecek.
Meteoroloji uzmanı Cemal Saydam, Milliyet Cumartesi'ndeki yazısında şunları belirtmişti:

Sıcak fena bunaltacak

"Önümüzdeki hafta hem gündüz hem de gece çok sıcak saatler geçireceğiz.
Geçen hafta size bahsettiğim sıcak hava dalgasıyla ne demek istediğimi bu hafta sonu maalesef yaşayarak anlayacaksınız. Bu hafta sonu ve gelecek hafta Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ve doğusu haricinde her yerde senenin en sıcak ilk haftası olmaya namzet. Bunun nedeni Sahra kaynaklı sıcak hava dalgası ve elbette beraberinde getireceği toz, bakteri ve mantarlar.
İşte bu nedenle bu hafta kendinize özen göstermek durumundasınız. Kızmayacak, sinirlenmeyecek ve hoşgörülü olacaksınız. Yiyeceklerinize dikkat edecek ve hafif şeyler tüketeceksiniz. İçkiden de uzak durmanız şart.
Güney Ege dışında sert rüzgarlar da beklenmiyor, bu nedenle sıcaklıkları biraz daha fazla hissedeceksiniz. Özellikle Marmara'da hafta sonu sıcaklıklarından o kadar da şikayet etmeyin çünkü beklenen sıcaklıklar bundan beş-altı derece daha fazlaydı. Yine de şanslıyız, tabii içinizden "Bu da şans mı?" diyorsunuz ama öyle işte. Ay sonuna kadar yağış beklentisi yok.
"Hafta sonunu atlattık, artık geçti" diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hafta içinde özellikle batıdaki sıcaklıklar maalesef beş derece daha artacak. 27-28-29 Haziran günlerinde Marmara bölgesi de dahil olmak üzere senenin ilk en sıcak gecelerini yaşamaya başlayacağız.

Çarşamba günü tatil ilan edilmeli

Güney Ege ve Akdeniz bölgesi için bu sıcak hava dalgası bütün hafta etkili. Şöyle diyeyim, gece en düşük sıcaklık hafta içinde Marmara bölgesi de dahil olmak üzere 28-30 derece civarında olacak. Gündüz vakti Akdeniz bölgesinde gölgede 40-42 derecelik sıcaklıklar görülecek.
Akdeniz üzerindeki sıcak hava dalgası nedeniyle Akdeniz'de aşırı buharlaşma olacak ve bu sıcakların daha da fazla hissedilmesine neden olabilecek.
İşte tüm bu nedenlerden dolayı sağlığınıza dikkat etmek ve sıcaktan bunalan bedeninizi bol sulu gıdalarla takviye etmek durumundasınız. Ne olur dışarıdaki kedileri, köpekleri ve kuşları da ihmal etmeyin. Kapınızın, pencerenizin önüne bir tas su koyun, onlar mutlaka bulur.
Özetle, çok sıcak bir hafta bizi bekliyor. Bence çarşamba günü Marmara, Ege ve Akdeniz'de kar tatili gibi sıcak tatili olmalı. Biz böyle sıcaklara alışık değiliz; o gün çalışmak yarardan çok zarara neden olabilir. Hem maddi hem manevi anlamda."

İSTANBUL VALİLİĞİ: MECBUR KALMADIKÇA DIŞARI ÇIKMAYIN
İstanbul Valiliği, kentte yarın ve çarşamba günü hava sıcaklığının 39-40 derece kadar yükseleceğinin tahmin edildiğini belirterek, vatandaşların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalarını istedi.
Valilikten yapılan yazılı açıklamada, kentte, meteoroloji hava tahmin raporuna göre, İstanbul’da yarın ve çarşamba günü hava sıcaklığının 39-40 dereceye kadar yükselebileceğinin tahmin edildiği hatırlatıldı.
Açıklamada, sıcak havanın, "kalp, tansiyon, diyabet, kanser ve böbrek hastaları, normal kilosunun çok üstünde ya da altında olanlar, psikolojik ve psikiyatri rahatsızlığı olanlar, 65 yaş üstündekiler, çocuklar ile hamileler" için oldukça tehlikeli olabilecek güneş çarpmasının ya da bunun neden olduğu aşırı su kaybının tehlikeli sağlık problemlerine sebep olabildiği bildirildi.
Bu durumdan en çok küçük yaştaki çocuklar ile yaşlıların etkilendiği anımsatılan açıklamada, "Bünyelerinin zayıf olması onları güneşe ve aşırı sıcaklığa karşı daha hassas yapar, aynı şekilde sıcak ortamlarda çalışan ağır sanayi işçilerinde de yüksek ısıya bağlı olarak güneş çarpması belirtileri görülebilir" denildi.
Açıklamada, vatandaşların aşırı sıcaklardan zarar görmemesi için mecbur kalmadıkça sıcak havalarda dışarı çıkmamaları istenerek, sıcaktan olumsuz etkilenen veya sıcak çarpmasına maruz kalanların 112 Acil Servisi’nden yardım istemeleri ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiği vurgulandı.

HER YERDE DENİZE GİRMEYİN

Sıcaklığın mevsim normalleri üzerinde seyrettiği belirtilen açıklamada, bu sebeple kıyılarda, plajlarda serinlemek için denize giren kişilerin, uyarıları dikkate alarak, belirlenen yerlerin dışında denize girmemesi tavsiye edildi.
Açıklamada, İl Sağlık Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, ilçe ve belde belediyelerince vatandaşların sıcaktan olumsuz etkilenmeleri durumunda alınacak önlemlerin artırıldığı ifade edilerek, "Alınan tüm bu önlemlere rağmen vatandaşlarımızın dikkatli davranmaları da hayati önem arz etmektedir" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious