Carter: ABD'de de barış sürecine katılmalı

Carter: ABD'de de barış sürecine katılmalı.9165
  • Giriş : 13.12.2008 / 18:50:00

ABD'nin eski başkanlarından Jimmy Carter, Suriye'yi ziyaret etti. Carter, ABD'nin yeni yönetiminin de barış sürecine katkıda bulunmasını dilediğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Jimmy Carter, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile basına kapalı görüşmesinin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Carter, Esad ile Türkiye'nin arabulucuğunda yürütülen Suriye-İsrail dolaylı görüşmelerini, Ortadoğu'daki barış sürecini ve Suriye-ABD ilişkilerini değerlendirdiklerini söyledi.

Carter, bölgede barışın sağlanmasına yönelik gelişmelerin bölgesel ve uluslararası istikrara büyük katkısı olacağını belirterek, ABD'nin yeni yönetiminin de barış sürecine katkıda bulunmasını dilediğini bildirdi.

Barış süreci çerçevesinde Suriye ve İsrail arasında Türkiye'nin arabulucuğuyla süren dolaylı barış görüşmelerinin yeniden başlaması gerektiğine dikkati çeken Carter, ''ABD de sürece katılmalı'' dedi.

Obama yönetiminin görevi devralmasının ardından Şam-Washington ilişkilerinin daha iyi olacağını umduğunu vurgulayan Carter, Şam'daki ABD okulunun yeniden açılması isteğini de Esad'a ilettiklerini kaydetti.

Carter, Suriye-Lübnan ilişkilerini değerlendirerek, Lübnan ziyareti sırasında Lübnanlılar'ın iki ülke arasındaki barıştan memnun olduklarını gözlemlediğini ve karşılıklı olarak büyükelçilik açılması durumunda ilişkilerin çok daha olumlu etkileneceğini söyledi.

Filistin-İsrail sorununa da değinen Carter, Filistin ve İsrail arasındaki barış kadar Hamas ve El Fetih arasında barış sağlanmasının da çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Carter'ın, yarın Hamas Siyasal Büro Başkanı Halid Meşal ile görüşmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*