Casey: "PJAK ABD'nin terör listesinde değil"

Casey:
  • Giriş : 01.07.2008 / 10:02:00

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, ''ABD yönetimi PJAK'ı PKK'nın imkanlarını ve taktiklerini kullanan bir örgüt olarak görüyor ama terör listesinde ayrıca yer vermiyor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Egu Garib cezaevi skandalını ortaya çıkaran gazeteci Seymour Hersh'in New Yorker dergisinde yayımlanan ve ABD'nin İran'da gizli operasyonlar yürüttüğüne dair iddialar içeren yazısı, Casey'nin günlük olağan basın toplantısında da gündeme geldi.

Dışişleri Sözcüsü Tom Casey, ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker'in CNN International'ın yayınında Seymour Hersh'e yanıt verdiğini hatırlattı ve "Herhalde komplo teorileri üzerine gazeteci büyükelçiden daha fazlasını bildiğini ima ediyor" yanıtını verdi.

Casey, aynı makalede geçen 'ABD'nin Halkın Mücahitleri ve PJAK'la işbirliği yaptığı' iddiaları için ise, sadece "Halkın Mücahitleri örgütü terörist örgüttür, onlarla işbirliği yapmıyor ya da hiçbir şekilde görüşmüyoruz" demekle yetindi, PJAK konusunda hiçbir yorum ya da değerlendirme yapmadı.

ABD yönetimi PJAK'ı PKK'nın imkanlarını ve taktiklerini kullanan bir örgüt olarak görüyor ama terör listesinde ayrıca yer vermiyor. PJAK, ABD Dışişleri'nce 'İran'a karşı eylem yapan silahlı grup' olarak tanımlanıyor.

Bununla birlikte ABD yönetimi hassas bir çizgide durarak Tahran yönetiminin zaman zaman Kuzey Irak'ta PJAK'a yönelik yaptığı operasyonlara da tepki göstermiyor.

PKK-PJAK ilişkisi ilk kez 2007 Kasımı'nda ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Ankara'ya yaptığı ziyarette gündeme gelmiş, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, İran'ın PJAK'tan rahatsız olduğunu ortak basın toplantısında dile getirmişti.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious