Cassini Satürn uydusuna yakın bakış

Cassini Satürn uydusuna yakın bakış.13125
  • Giriş : 13.03.2008 / 23:55:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:15:32

Dünyadan bir milyar km.’den uzakta bulunan Cassini, bilim adamlarının manevrasıyla 500 km çapındaki Enceladus’a 50 km yaklaşarak, buz parçacıklarından örnekler de topladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Satürn'ün çevresinde 4 yıldır dönmekte olan Cassini uzay aracı, gezegenin ayı Enceladus'un yakınından geçerek, uydunun püskürttüğü buz gayzerlerini gözlemledi.

Enceladus'un yüzeyine 50 km kadar yaklaşan Cassini, gök cisminin “kaplan çizgileri” adı verilen güney kutbundaki gizemli çatlaklardan 160 km kadar yükseğe fışkıran buz parçacıklarını inceleme olanağı buldu.

Satürn'ün uydularından bu küçük ayın yüzeyinde su, hatta okyanus bulunabileceğini düşünen bilim adamları, Enceladus'daki bu gayzer faaliyetinin nedenini anlayabilmeyi istiyor.

Dünyadan bir milyar km.'den uzakta bulunan Cassini, bilim adamlarının manevrasıyla 500 km çapındaki Enceladus'a 50 km yaklaşarak, buz parçacıklarından örnekler de topladı.

Buz parçacıklarının insan saç teli kadar ince olduğunu ve tepkiyen gazın şiddetiyle saatte 1300 km hızla yüzeyden uzaya doğru püskürdüğünü belirten araştırmacılar, Satürn'ün halkasının kaynağı olduğunu düşündükleri bu parçacıkların Cassini uzay aracı için bir tehlike yaratmadığını kaydettiler.

Bilim adamları, Enceladus'tan iki ayrı tipte parçacık püskürdüğünü, bunlardan birisinin saf sudan buz, diğerinin de buzla karışık başka maddeler olduğunu belirterek, Enceladus'tan fışkıran gayzerlerin de su buharı ile karışık karbondioksit, metan, biraz amonyak, karbonmonoksit veya nitrojenden oluştuğunu tahmin ediyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious