Castro, Obama'nın zihnini okuyor

Castro, Obama'nın zihnini okuyor.9955
  • Giriş : 31.01.2009 / 12:51:00

Fidel Castro, Prensa Latina için kaleme aldığı "Yeni Birleşik Devletler başkanının düşüncelerinin okumak" başıklı yazısında Obama'nın İsrail politikalarını desteklemeye mecbur olduğunu söylüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Bu o kadar zor değil. Görevi devraldıktan sonra Barack Obama, Guantanamo üssünün işgal ettiği toprakları meşru sahiplerine iade etme kararının, Amerikan savunma kapasitesini en ufak biçimde bile olsa zayıflatıp zayıflatmayacağı göz önünde bulundurarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bunun hemen ardından, üssün işgalindeki toprakların geri verilmesi ile ilgili olarak, ilk başta Küba"nın bu çözümü kabul etmek için ne gibi tavizler verebileceğini dikkate alacağını ekledi. Bu siyasi rejimde bir değişiklik talep etmekle eşanlamlıdır ki Küba böyle bir bedel ödememek için yarım yüzyıldır mücadele etmektedir.

Halkımızın aksi yöndeki isteğine rağmen Küba"da bir askeri üs bulundurmak, uluslararası hukukun en temel ilkelerine aykırıdır. Birleşik Devletler başkanı hiçbir şart ve koşul dayatmadan bu temel kurala riayet edebilme erkine sahiptir. Bu kurala riayet etmemek kibirli bir davranış olmakla beraber, bir süper gücün küçük bir ülkeyi suiistimal etmesidir.

İmparatorluğun suiistimal edici gücünün özelliğini daha iyi anlamak için lütfen ABD hükümetinin 22 Ocak 2009 tarihinde Obama başa geçtiğinde resmi internet sitesinde kullandığı ifadelere bakınız. Bu metinde, Biden ve Obama"nın ABD ve İsrail arasındaki ilişkileri koşulsuz destekledikleri ve ABD"nin bölgedeki ana müttefiki İsrail"in güvenliğinin Ortadoğu"daki tartışılmaz sorumlulukları olduğu belirtilmiştir.

Birleşik Devletler, İsrail ile arasına asla mesafe koymayacak. ABD başkanı ve başkan yardımcısı, yayınladıkları ilkeler bildirgesinde “İsrail"in vatandaşlarını koruma hakkına inanıyoruz” diyerek George W. Bush hükümetinin izlediği siyaseti aynen devam ettirmişlerdir.

Dostumuz Obama, Filistin halkına karşı yapılan soykırıma işte bu şekilde iştirak etmiştir. İmparatorluğun büyüyen askeri sanayi ihracını yutan ve bu silahlarla tüm Müslüman halkları büyük bir şiddetle tehdit eden İsrail"in ABD tarafından büyük bir nükleer güce çevrilmesinin ardından, benzer rüşvetler Rusya"ya, Çin"e, Avrupa"ya, Latin Amerika"ya ve dünyanın geri kalanına da önerilmiştir.

Bu tür örneklerin sayısı hayli fazla; falcı olmaya gerek yoktur. Daha fazla örnek için lütfen Pentagon"un savaş uzmanı Şefi"nin açıklamalarını okuyunuz. "

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*