Castro kritik durumdan çıktı

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Küba lideri Fidel Castro, ameliyatından sonra en kritik aşamasını atlattığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İktidardaki Küba Komünist Partisi'nin resmi yayın organı Granma ajansına mesaj gönderen Castro, 11-16 Eylülde başkent Havana'da düzenlenecek Bağlantısızlar zirvesine atıfta bulunarak, “yakında, ayrıcalıklı misafirlerini kabul edebileceğini” belirtti.

Temmuz sonunda hastaneye kaldırılan Fidel Castro, “En kritik aşamanın geçtiğini söyleyebilirim. Bugün memnun edici bir biçimde iyileşiyorum. Önümüzdeki günlerde ayrıcalıklı misafirlerimi kabul edeceğim” dedi.

Ameliyattan bu yana 20,5 kilogram kaybettiğini, son dikişlerin de alındığını kaydeden Castro, “Bu beklenmeyen sorunun olumsuz siyasi sonuçlarını düzeltmek için en zor günler dahil her gün çaba sarf ettim” ifadesini kullandı.

Zirveye katılacaklarla görüşmelerine ilişkin soru üzerine de Castro, “Bu, her bir faaliyetin hemen televizyona yansıyacağı ya da fotoğrafının çekileceği anlamına gelmiyor ama her bir görüşme hakkında her zaman bilgi temin edilecek. Sağlığımla ilgili bilgi ya da görüntülerin sistemli biçimde verilmesinin uygun olmadığını herkesin anlaması gerekir” dedi ve kimsenin sabırsızlanmamasını, ülkenin işlerin iyi gittiğini ve ilerlediğini ifade etti.

Küba Komünist Partisi'nin yayın organı Granma gazetesi de Castro'nun kilo kaybettiği ve kritik anların geride kaldığı açıklamasının yer aldığı haberleri liderin yeni fotoğraflarının eşliğinde yayımladı.

Castro, 31 Temmuzda hastaneye kaldırılmış ve 1959'dan bu yana ilk kez görevini vekaleten kardeşi Raul Castro'ya devretmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious