Castro: 'Sağlığım artık devlet sırrı değil'

  • Giriş : 06.06.2007 / 11:55:00

Küba’nın 48 yıllık lideri Fidel Castro, 10 ay önce geçirdiği bağırsak ameliyatından sonra ilk röportajını verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Castro, bir Kübalı gazeteci ile önceki gün yaptığı ve devlet televizyonunda yayınlanan 52 dakikalık röportajında, "sağlığının artık devlet sırrı olmadığını" söyledi.
"Vatandaşlarıma diyebileceğim her şeyi zaten demiştim, yapmam gerekeni yapıyorum, fazlasını değil, hiçbir sır yok. Daha açık olunamaz" diyen Castro, iktidara dönüp dönmeyeceğine ilişkinse bilgi vermedi.
Konuşmasında ABD’ye de yüklenen Castro, "Kapıma gelen herkesi uydularıyla takip ediyorlar" diye konuştu.
Almanya’nın Heiligendamm kentinde haftasonu G-8 zirvesini protesto sırasında yaklaşık bin kişinin yaralanmasına "İnanılmaz" yorumunu yapan Castro, "ABD Başkanı George Bush’a nasıl bir karşılama hazırladıklarını görün, hatta daha Almanya’ya gelmeden" dedi.
Kırmızı bir koltukta, mavi, beyaz, kırmızı bir gömlekle televizyonda gayet sağlıklı görünen Castro’nun yavaş konuştuğu, ancak dünyadaki son gelişmeleri yakından takip ettiği gözlerden kaçmadı.
Castro, 10 ay önce geçirdiği bağırsak ameliyatından bu yana pazar günü televizyonda ilk kez sıhhatli ve enerjik görünmüştü.
Vietnam Komünist Partisi Başkanı Nang Duk Man’ı kabul eden Castro, televizyondaki görüntüsünde, beş ay önce Venezuelalı yakın dostu Hugo Chavez’le birlikte göründüğünden çok daha canlıydı.
13 Ağustosta 81 yaşına basacak olan Castro, iki saat görüştüğü Vietnamlı
konuğunu kucaklayarak poz vermişti.
Ameliyat geçirmesinden sonra görevini geçici olarak kardeşi Raul Castro’ya devreden Küba liderinin gerçek sağlık durumu devlet sırrı olarak korunuyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious