Çat Barajı'na kanalizasyon karışıyor iddiası

Çat Barajı'na kanalizasyon karışıyor iddiası.11942
  • Giriş : 01.06.2009 / 12:02:00

Palandöken (Çat) İçme Suyu Barajı'na çevre köy ve mezralardan kanalizasyon karıştığı, bunun da yaz aylarında ölümcül bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkartacağı ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


İl Genel Meclisi üyesi Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Yunus Polat, Başköy, Tüysüz, Karaşeyh ve Taşağıl köyleri ile Çelebi Mezrası'nın kanalizasyon şebekesi ile hayvan atıklarının Palandöken (Çat) Barajı havzasına bırakıldığını iddia etti.

Polat, Sağlık Müdürlüğü, Hıfzıssıhha Bölge Müdürlüğü, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, DSİ 8. Bölge Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı temsilcilerinden oluşturulan bir komisyonun geçen yıl baraj havzasında kontrol ve inceleme yaptığını belirterek, çevre köy ve mezraların kanalizasyon akıntılarını baraja boşalttıklarının tespit edildiğini dile getirdi.

Baraj havzası mutlak koruma alanı içerisindeki köy ve mezraların kanalizasyon atıkları ile birlikte kimyasal içerikli suların da Palandöken Barajı'na verilmesinin insan ve çevre sağlığı açısından büyük tehdit oluşturduğunu vurgulayan Polat, özellikle yaz aylarında kolera, tifo, dizanteri gibi bulaşıcı, öldürücü hastalıkların ortaya çıkma riskinin bulunduğunu kaydetti.

Polat, bulaşıcı salgın hastalıkların ortaya çıkmaması için acilen baraj çevresinde koruma havzasının oluşturulmasının ve buraya çevre köy ve mezralardan kanalizasyon atıkları ile beraber kimyasal atıkların karışmaması için acilen kısa vadeli tedbirlerin alınmasına vurgu yaptı.

İl Genel Meclisi'nin geçen ay gerçekleştirilen 4. oturumda, valiliğe sunulan söz konusu raporun akıbetini sorduğunu ve buna somut bir cevap alamadığını ifade eden Polat, son olarak Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın İl Genel Meclisi üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda salgın hastalık tehlikesine dikkat çektiğini hatırlattı.

Boğaz Mevkiindeki Su Arıtma ve Dağıtım Tesisi'nde içme suyunun klorlanmasının da kanser riskini yükselttiğine değinen Polat, "Palandöken- Çat Baraj havzasına maalesef kanalizasyon atıkları, hayvansal atıklar ve köylülerin tükettiği deterjan suları karışmakta. Havaların ısınmasıyla birlikte şehir halkını tifo, kolera, dizanteri gibi bağırsak enfeksiyonları beklemekte. Yetkililerin gerekli tedbiri acilen alması lazım. Ayrıca arıtma sisteminde suyu temizlerken kullanılan klor da kanser nedeni. Çünkü gelişmiş ülkeler kanser tehdidine karşı artık suların temizlenmesinde klor kullanmıyor." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*