Çatalhüyük'ten tuhaf gerçekler

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Konya'daki Çatalhöyük'te 9 bin yıl önce yaşayan insanların, gömdükleri ölülerini kokmaması için bu işlemden önce etlerini akbabalara yedirdikleri belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyada bilinen en eski yerleşim birimleri arasında gösterilen Çatalhöyük'te İngiliz profesör arkeolog Ian Hodder başkanlığında 13 yıldır devam eden kazılarda elde edilen bilgiler, insanlığın geçmişine ışık tutuyor. Çatalhöyük kazı ekibi başkan yardımcısı Pakistanlı arkeolog Şahina Farid, elde edilen bulgulardan Çatalhöyük insanının ölülerini, bebeğin ana rahminde duruş şeklinde evlerinin tabanına gömdüklerinin anlaşıldığını belirtti. Evlerin tabanına gömülen bu iskeletler üzerinde yaptıkları incelemelerden de ilginç sonuçlar çıktığını vurgulayan Farid, "9 bin yıl öncesinin yerleşim yeri olan Çatalhöyük'te yaşayan insanlar, ölülerini gömmeden önce etlerini akbabalara yediriyor, sonra iskelet halinde gömüyorlardı. Akbabalara ölülerin etlerini yedirmelerinin sebebi ise muhtemelen, oturdukları evlerinin altına gömdükleri cesetlerin kokmasını önlemek. Çünkü, o günkü imkanlarda cesetler evin tabanına en fazla yarım metre alta gömülebiliyordu. Ölülerin etlerini akbabalara yedirdikten sonra toprağa gömülen iskelet, rahatsız edici kokuya neden olmazdı." dedi.

O dönemlerde insanların boğa, koç ve geyiği kutsal kabul ettiklerinin anlaşıldığını da aktaran Farid, "Sanata büyük önem verdiklerini kazılar sırasında bulunan, duvarlardaki resimlerden anlıyoruz. Her evde bir oda ve depo bölümü bulunuyor. Burada yaşayan insanların boyları l.30 santimetre civarlarındaydı." diye konuştu. Farid, birçok toplumda görülen, ölülerin hediye, takı ve süs eşyalarıyla gömülmesi geleneğine burada da rastlandığını, günümüzde takıya verilen değerin, 9 bin yıldır değişmeyen alışkanlık olduğunun söylenilebileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious