Çatışmadan sanayici de etkileniyor!

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

ATSO Başkanı Özgen: Ortadoğu'daki çatışmadan etkileniyoruz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bölgeyle iş yapan firmalar ve turizm sektörünün çatışmalardan olumsuz yönde etkilendiğini belirten Özgen, "Bu olaylar, ekonomideki dalgalanmayı artırdığı gibi önümüzdeki günlerde durgunluğa neden olabilir" dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın Temmuz ayı olağan meclis toplantısında konuşan Başkan Kemal Özgen, İsrail'in Lübnan'a saldırmasının Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı çifte standardın açık bir göstergesi olduğunu söyledi. Özgen, "Terör örgütünün bir maşa olarak kullanıldığı her geçen gün daha açık hale gelmektedir" ifadesini kullandı.

Kemal Özgen, ekonomideki son dalgalanmaların büyümenin hızını kesebileceğine de dikkat çekti. Lokomotif sektörlerden inşaat ve otomotivde talep daralmasının yaşandığına dikkat çeken ATSO Başkanı, "Ekonomide talebin, ithalatın ve cari açığın azalması gereklidir. Önemli olan bunun yumuşak bir süre içinde yansımasıdır. Aksi takdirde döviz kurunda yeni sıçramalar bir yandan maliyet enflasyonu yaratmakta, diğer yandan durgunluğu körüklemektedir" şeklinde konuştu. Özgen, ekonominin iç ve dış siyasetin gölgesinde kaldığını ileri sürerek bu nedenle önümüzdeki aylarda ciddi risk almadan sağlam durmak gerektiğini dile getirdi.

Turizm sektöründeki toparlanmanın İsrail-Lübnan çatışmasından olumsuz yönde etkilendiğini vurgulayan Özgen, olayların bir an önce sona erdirilmesini isteyerek şöyle konuştu: "Turizm sektörümüz halen geçen yıla göre, yüzde 10 kayıpla gitmektedir. İhracatımızda geçen yıla göre durgunluk yaşamaktadır. Kur artışı henüz ihracatımıza yansımamıştır. Buna rağmen Antalya'da yatırımlar devam etmektedir."

KIRKPINAR BAŞPEHLİVANI'NA ATSO'DAN ÖDÜL

Meclis toplantısına davet edilen Kırkpınar Başpehlivanı Osman Aynur ve dereceye giren diğer güreşçilere ödül verildi. Başpehlivan Osman Aynur'a 2 bin, Gençler Avrupa Ağır Siklet Şampiyonu Mehmet Yeşil ve Başaltında Büyükboy Kırkpınar Şampiyonu Ali Altın'a biner, Başaltında Küçükboy Kırkpınar Şampiyonu Ali Gürbüz'e 500 YTL para ödülü verildi. Meclis üyeleri kısa bir görüşmenin ardından topluca dünkü helikopter kazasında şehit olan polis memurlarının cenaze törenine katılmak üzere toplantıyı bitirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious