Cavit Çağlar'ın cezası ertelendi!

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

İnterbank'ın içini boşaltığı iddiasıyla yargılanan eski Devlet Bakanı ve işadamı Cavit Çağlar, 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1997 yılında İnterbank'ı, kurduğu paravan şirketlerle devleti 85 milyon YTL zarara uğrattığı iddia edilen eski Devlet Bakanı ve işadamı Cavit Çağlar, oğlu Mustafa Çağlar, yeğeni Şenol Şenkaya ile çalışanlarından Ergun Evcil ile 34 sanığın yargılanmasına Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya, TMSF avukatları ile tutuksuz 34 sanıktan 14'ü katılırken, tutuksuz sanıklardan Cavit Çağlar, oğlu Mustafa Çağlar, yeğeni Şenol Şenkaya katılmadı.

Sanık avukatlarından Dr. Erdener Yurtcan ile İsmail Hakkı Sezgin, 1997 yılında başlayan davanın suç tarihi itibariyle ve 765 sayılı TCK'nın 102/4,104/2 maddelerine göre 05.01.2005 tarihinde dolarak zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle ertelenmesini, ceza verilmesi halinde ise sanıkların kovuşturmaya başlamadan önce verdikleri zararı tazmin ettikleri gerekçesiyle bu cezanın 3'te 2'lik indirime gidilmesi konusunda talepte bulundu. Mahkeme heyeti, Cavit Çağlar, oğlu Mustafa Çağlar, yeğeni Şenol Şenkaya ve çalışanlardan Ergun Evcil'i önce 5237 sayılı TCK'nın 37/1 maddesi delaletiyle 158/1-j maddesi gereğinde ayrı ayrı 3'er yıl, daha sonra sanıkların aynı suçu işleme kararı ile yasanın aynı hükmünü birden fazla kez ihlal ettiği gerekeçesiyle TCK'nın 43/1 maddesi gereğince bu cezalarını 3 'er yıl 9' ar ay'a çıkardı.

Mahkeme heyeti, sanıkların kovuşturmaya başlamadan önce verdikleri zararı tazmin ettikleri anlaşıldığından TCK'nın 168/1-4 maddesi gereğince takdiren cezalarının 2/3 indirerek ayrı ayrı 1 yıl 3 ay'a, ardından da sanıkların duruşmadaki iyi hallerini, tutum ve davranışlarını göz önüne alarak TCK'nın 158/j maddesi gereğince bu cezalarını 1'er yıl 15'er güne indirdi. Mahkeme, diğer sanıkların ise 8 ay 107ar gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, verilen bu cezaların yeni TCK'nın 158-J maddesi gereğince erteledi.

Ayrıca mahkeme, TCK'nın 52/2 maddesi gereğince Cavit Çağlar, oğlu Mustafa Çağlar, yeğen Şenol Şenkaya ile çalışanlardan Ergun Evcil'i 138,800 YTL para cezasına çarptırdı.

Sanık avukatları, bu kararı beklemediklerini belirterek, " Davanın zaman aşımına uğraması gerekiyordu" dediler. Sanık avukatları, kararı bir kez daha temyiz için Yargıtaya gönderecek.


Yakalaşık 7 ay öncede, Cavit Çağlar, oğlu Mustafa Çağlar ile yeğen Şenol Şenkaya, yerel mahkemece 3'ier yıl 1'er ay hapis cezası ile 189'ar trilyon para cezasına çarptırılmıştı. Sanık avukatları yerel mahkemenin bu kararını temyiz için Yargıtay'a taşımıştı. Yargıtay'da, yerel mahkemenin verdiği bu kararı temyiz ederek tekrardan görülmek üzere geri göndermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious