Cavit Çağlar'ın işçileri eylem yaptı

Cavit Çağlar'ın işçileri eylem yaptı.12052
  • Giriş : 26.03.2008 / 16:23:00

Devlet eski bakanı ve ünlü işadamı Cavit Çağlar'a ait Nergis Holding bünyesindeki Nergis Tekstil Fabrikası'nda çalışan ve üç aydır ücretsiz izinde olduklarını söyleyen yüzlerce işçi eylem yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sabah saatlerinde Cavit Çağlar'la görüşme yapan işçiler, ücretsiz izinlerinin sürdüğünü, çıkışlarının ise yapılamayacağını öğrenince AK Parti il başkanlığı binasına yürümek istedi. Organize Sanayi Bölgesi'nde yürüyen yaklaşık 500 kişilik işçi grubu, AK Parti binasına gelebilmek için metroya binmek istedi. Bu sırada işçilerin büyük bölümü paralarının olmadığını söyleyince devreye giren polis müdürü, belediye yetkilileriyle görüştü. Metroya binen işçiler eylemlerini burada da sürdürdü. Parti binasına gelen işçiler, parti yöneticileriyle görüşmelerinin ardından sessizce dağıldı.

İnterbank'taki borçlarından dolayı bir süre önce medya grubuna TMSF'nin el koyduğu Cavit Çağlar'ın tekstil işçileri eylem yaptı.Toplam bin 300 kişinin çalıştığı ve halen bin 100 işçinin ücretsiz izinde olduğu Nergis Tekstil A.Ş.'nin işçileri sabah saatlerinde Cavit Çağlar'la görüştü. Basın mensuplarının alınmadığı görüşme sonrası işçiler AK Parti binasına yürümek istedi. Çağlar'ın kendilerine ücretsiz izinin önümüzdeki ay da süreceğini, çıkışlarını yapamayacağını söylediğini aktaran işçiler, Haşim İşcan Caddesi'ndeki AK Parti İl Başkanlığı'na gitmek için BursaRay istasyonuna geldi.

İşçilerin büyük bölümü, paralarının olmadığını gerekçe göstererek 13 kilometre uzaklıktaki parti binasına yürümek istedi. Bu sırada devreye giren polis müdürü belediye yetkilileriyle görüştü. Ardından işçilerin ücretli olarak metroya binmelerine izin verildi. Metro istasyonuna gelindiğinde ise işçilerin büyük bölümü para vermeden vagonlara binmeyi başardı. Metre istasyonunda slogan atan işçiler, vagonlara bindiklerinde de eylemlerini sürdürdü. Alkış ve türkülerle tepkilerini gösteren işçiler ardından AK Parti İl Başkanlığı önüne geldi. Burada işçilerden 5 kişilik bir ekip AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın ve parti yönetimiyle görüştü.

Son üç aydır çok zor durumda kaldıklarını belirten işçiler, hükümetten sorunu çözmesini istedi. İşçiler; "Cavit Çağlar, bize 'Şu şartlarda fabrikayı çalıştıramam, TMSF de, zarar ettiği için almak istemiyor, benim yapabileceğim bir şey yok' dedi. Bizler çocuklarımızla zor durumdayız. Çağlar, teşvik yasasına Bursa'nın da dahil edilmesiyle fabrikanın yeniden çalışma imkanına kavuşacağını iletti. Sorunumuzu çözün" diye konuştular. Ardından işçiler sessizce dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious