'Çay Bizden Pasta Sizden'

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Isparta'da, son zamanlarda artan hırsızlıkları önlemek için emniyet tarafından düzenlenen 'Çay Bizden Pasta Sizden' sloganıyla aynı sitede bulunan komşular bir araya getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Suçu ve suçluyu engellemeye çalışan polis, komşular arasındaki diyalog eksikliğinin çay ve pasta partileriyle giderecek. Isparta'da son günlerde artış gösteren hırsızlık olaylarını engellemek isteyen Emniyet Müdürlüğü, apartman sakinlerinin birbirlerini tanımamasının suçluları bulmayı zorlaştırdığını tespit etti. Bu nedenle insanların birbirleriyle daha yakından tanışması ve kaynaşması için hafta sonları 'Çay bizden pasta sizden' sloganıyla bir araya gelecek. İlki Halife Sultan mahallesi Kardelen Sitesi'nde yapılan çay partisine birçok apartman sakini katıldı. Polis, çay kazanıyla siteye geldi. Vatandaşlar ise getirdikleri pastalarla toplantıya katıldı. Toplantıda komşulara hırsızlığa karşı alınacak önlemler anlatıldı.

Isparta Emniyet Müdürlüğü, Türkiye'de ilk defa farklı bir uygulamayla artan hırsızlıklara karşı mücadele veriyor. Apartmanlarda yaşanan hırsızlık olaylarının önüne geçmek isteyen emniyet, 'Çay Bizden Pasta Sizden' sloganıyla apartmanlarda yaşayan insanları bir araya getiriyor. Apartman kültürüyle birlikte komşular arası ilişkilerin zayıfladığını ve bu yüzden apartmanlarda yaşanan hırsızlık olaylarının arttığını düşünen Isparta polisi, çay ve pasta sohbetleri ile komşuları bir araya getirip hırsızlığa karşı uyarıyor. Isparta Emniyet Müdürü A. Kemal Seyhan'ın başkanlığında gerçekleşen ziyaretlerde komşular bir araya getirilip hırsızlık ve kapkaç konunda uyarılıyor. Site sakinlerine profesyonel hırsızların nasıl çalıştığını anlatan Emniyet Müdürü Seyhan, nasıl tedbir alınması konusunda tavsiyelerde bulundu.

Hırsızların apartmanlarda ve kenar mahallelerdeki yaşlıların yalnızlığından faydalanarak hırsızlık yaptıklarını söyleyen Seyhan, yaşlı ve yalnız kalan insanları sürekli kontrol edilmesi gerektiğini dile getirdi. Dışarıda duran borulara tutunarak hırsızların apartmanlara çıkıp evleri kolayca soyduklarına dikkat çeken Seyhan, alınacak küçük önlemlerle hırsızlıkların önlenebileceğini aktardı. Komşular birbirini tanıyamadıkları için apartmana girip çıkanların bilinmediğini söyleyen Seyhan, "Amacımız çay ve pasta partileriyle komşuları bir araya getirerek dayanışma sağlamak. Eğer bu dayanışma sağlanırsa hırsların evlere girmesi güçleşir." dedi.

Yaz mevsiminde ev hırsızlıklarının arttığını ifade eden Seyhan, yaz aylarının gelmesiyle kapıların, pencerelerin sonuna kadar açıldığını ve bunun hırsızların çalışmasını kolaylaştırdığını aktardı. Kapı ve pencereleri kilitlemenin tam anlamıyla güvenli olmayacağını işaret eden Seyhan, ekstradan alınacak güvenlik önlemlerinin fayda getireceğini açıkladı. Ev sahibinin evinde hırsız gördüğünde kendisinin müdahale etmemesini isteyen Seyhan, 155 polis imdadın aranması gerektiğine değindi. Çay partilerinin devam edeceğini söyleyen Seyhan, örnek oluşturarak komşuların kendi aralarında da bir araya gelmesine çalıştıklarını söyledi.

Çay partisine katılarak suç ve suçlulara karşı bilgilenen Kardelen Sitesi sakinleri, ilk defa böyle bir uygulamayla karşılaştıklarını ve çok faydalandıklarını aktardı. İnsanların çeşitli nedenlerle komşularını tanıyamadığını belirten bir site sakini, bu sayede komşularını yakından tanıdıklarını ve yeni dostluklar kurduklarını bunun da suçların oluşmasını engelleyeceğini inandıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious