Çay üreticilerinden kota tepkisi

  • Giriş : 28.05.2007 / 19:43:00

Artvin'in Hopa ilçesinde bir grup çay üreticisi, yaş çay alımlarındaki kota uygulamasına tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hopa Belediye Parkı'nda ellerinde çeşitli pankartlarla toplanan çay üreticileri, çayda kotanın kaldırılmasını istediler.

Çay üreticisi Kemal Ustabaş, hükümetin çay üreticisini yüzüstü bıraktığını iddia ederek, ''Bahçeler, çay alım yerleri, yollar her taraf çayla doldu. Yaş çay, üreticinin elinde kaldı. Eğer bu çaylar alınmazsa hepsi yanacak ve ciddi bir ekonomik kayıp söz konusu olacak. Biz ÇAYKUR'un bu çayları almasını ve çayda kota uygulamasının kaldırılmasını istiyoruz'' dedi.

Çay üreticileri daha sonra sloganlar atarak ilçe merkezinden ÇAYKUR'a ait Hopa Çay Fabrikasına kadar yürüdüler. Burada çayda kotanın kaldırılması yönünde hazırladıkları basın açıklamasını okuyan grup, Hopa Çay Fabrikası Müdürü Mustafa Yılmaz'ı çağırarak sorunlarının çözülmesini istediler.

Üreticilerin yanına giden Mustafa Yılmaz, kendisinin de çay üreticisi olduğunu, çay satmada aynı sıkıntıyı yaşadığını belirterek, günlük alım kontenjanının dönüm başına 10 kilo olduğunu, bunu kendisinin değiştirmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Üreticinin çayının bahçede kalmayacağını, hepsini alacaklarını kaydeden Yılmaz, üreticilerin ikna olmaması üzerine makamına geri döndü.

Çay üreticileri daha sonra, Karadeniz Sahil Yolunda oturma eylemi yaparak yolu bir süreliğine ulaşıma kapattılar.

Daha sonra çay üreticilerinden 3 kişi, Mustafa Yılmaz'ın yanına giderek sorunlarını anlattılar. Yılmaz'ın ÇAYKUR Genel Müdürlüğü yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından bütün çay alım yerlerinde her gün alım yapılacağını bildirmesi üzerine kalabalık dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious