Çay üreticisi fiyatı az buldu

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

Çay üreticileri, destekleme primi ile birlikte 73 YKR olarak açıklanan 2007 yılı yaş çay fiyatını az buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fiyatın emeklerini karşılamadığını belirten üreticiler, fiyatın en 80 YKR ile 1 YTL arasında olması gerektiğini ifade etti.

Verilen fiyatın çok az olduğunu söyleyen Yeter Şahin isimli üretici, "Bir ekmek parası düşmüyor bize, o paramıdır. Hükümet sizi düşünmüyor, kendisi toptan alıyor. 'Biz aç mıyız, tok muyuz?' bizi düşünsün. Biz fakiriz, 2 ton çay veriyorum. Ya aç ya tok öyle olmaz. Bizi düşünsünler biraz." dedi.

Selim Gürsoy isimli üretici de fiyatın çok düşük olduğunu, üreticinin emeğini karşılayacağını ve en az 10 YKR daha olması gerektiğini söyledi. Çayın çok zahmetli bir ürün olduğunu anlatan Fındıka Gürsoy isimli üreticiler, "Yağmur çamur demeden topluyoruz. Bunun eziyeti çok fazladır. 50 YTL bir işçiye veriyorum. Bu fiyatla işçinin parasını mı vereceğim, kendime mi kalacak." diye konuştu.

Meryem Özkan ise, "Fiyat bence çok düşük. İşçilik 60- 70 YTL. Bunun yemesi içmesi de var. Bu fiyat emeğimizi karşılamaz. 1 YTL olsa ancak emeğimizi karşılar." diye konuştu.

Çay üreticisi olarak çayın fiyatın olumlu bulmadıklarını, fiyatın en az 80 YKR olsa gerektiğini belirten bir başka üretici ise, verilen fiyatın emeklerini karşılamayacağını dile getirdi.

2007 yılı yaş çay fiyatı, 64 YKR taban fiyat ve 9 YKR destekleme primi olmak üzere 73 YKR olarak açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious