Çay ve fındık paneli başladı

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Çay ve fındık paneli Trabzon'da başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Trabzon Zorlu Grand Otel'de gerçekleştirilen MÜSİAD Genel Başkanı Dr. Ömer Bolat'ın oturum başkanlığını yaptığı MÜSİAD Genel İdare Kurulu Toplantısı'na konuşmacı olarak ÇAYSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Üstün, ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce, MÜSİAD Yüksek İstişare Üyesi Ali Bayramoğlu Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Cirav ve Eski FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Genel Başkanı Cemal Öztürk katıldı.

3 gün boyunca devam edecek olan çay ve fındık konularının tartışıldığı panele, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Doç. Dr.Abtüllatif Şener ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak'ta katılacak.

Panelde ilk olarak konuşan ÇAYSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Üstün çay üreticisinin mağdur olmaması ve bölge sanayisinin çökmemesi için gerekli önlemlerin biran önce alınması gerektiğini söyledi.

Çay sektöründe en büyük sorunu kaçak çaydan kaynaklandığını ifade eden Üstün, "Türkiye'de bir türlü kaçak çayın önüne geçilemiyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu'da Türk çayı tüketilmiyor. Zaten üretim fazlalığının yaşandığı ülkemizde kaçak çayında girmesiyle çay sektörü bataklığa gitmektedir." dedi.

Eski FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Genel Başkanı Cemal Öztürk ise, "Türkiye'nin fındık politikasının belirlemesi gerektiğini kaydetti.

Son zamanlarda fındık paralarının ödenmemesi Fiskobirlik ve hükümet arasındaki tartışmaların ülkeyi zarara uğrattığını belirten Öztürk, "Fiskobirlik, devlet ve ihracatçı bir konsensüs oluşturarak bu sorunu biran önce çözmesi gerekmektedir. Bu tartışmalar sürdüğü müddetçe Türkiye'nin zararına olacaktır." diye konuştu.

Daha sonra Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Cirav fındık ihracatı hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Panelde, Trabzon Belediye Başkan Vekili Kemal Çelik, FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası(TTSO) Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Eren, MÜSİAD il başkanları, işadamları ve ihracatçıların yanı sıra çok sayıda davetli hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious