Çaycı Necati'den, Büyükelçiye şiir

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Lübnan Büyükelçisi Georges Siam, teşekkür için geldiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde duygulu anlar yaşadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Siam, İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış’la ülkesindeki gelişmeleri değerlendirdi. Ziyaret sırasında servis yapan ‘Çaycı Necati’nin yazdığı ‘Lübnan’ şiiri de büyükelçiye iletildi. Şiiri okuyan Siam, elini kalbinin üzerine götürerek “Bu şiir Türk halkının kalpten gelen bir ifadesi.” dedi. İnsan Hakları Komisyonu’nun yanındaki çay ocağında görev yapan Necati Aslan, Büyükelçi Siam’ın geleceğini duyunca Lübnan’daki dramı kâğıda döktü. Misafirlere çay ve su servisi yapan Aslan, yazdığı şiiri Başkan Elkatmış’a verdi. O da, şiiri Siam’a uzattı. Şiiri okuduktan sonra duygulanan büyükelçi, dizelerin Türk halkının hissiyatını yansıttığını söyleyerek Aslan’a teşekkür etti. Kızılay’da yaşadığı bir hatırayı anlatan büyükelçi, “Bir kadın mama ve çocuk bezinden oluşan paketi Lübnan’da bir çocuğa ulaştırmak üzere vermişti. Bu şiir de o küçük paket gibi kalplerdeki yerine ulaşacaktır.” diye konuştu. Siam’ın Elkatmış ve komisyon üyesi milletvekilleriyle yaptığı kapalı toplantıda, “Lübnan’a barış gücü ile asker gelecekse en çok Türk askerinin gelmesini isteriz. Ateşkeste Türkiye’nin tutumunun büyük etkisi oldu.” dediği öğrenildi. Elkatmış ile ortak açıklama yapan Siam, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve milletvekillerinin desteğine teşekkür etti. Türkiye’nin Lübnan’ın yanında yer aldığını hatırlatan Siam, İsrail ve ona destek veren ülkelere seslendi: “Bu güçler artık bilmelidir ki şiddetle barış sağlanamaz.” Elkatmış da insanlık değerlerinin hiçe sayılarak Lübnan’ın işgal edildiğini, bunun bir ‘insansızlaştırma hareketi’ olduğunu vurguladı. Elkatmış, bir soru üzerine Türkiye’nin barış gücüne asker göndermesine taraftar olduğunu söyledi.

İnsan Hakları Komisyonu, yaşananları yerinde incelemek için Lübnan’a heyet göndermek için çalışma yapıyor. Komisyonun Lübnan’a gitmek için Dışişleri Bakanlığı’na başvurduğu ve cevap beklediği kaydedildi.

Bu arada, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Büyükelçi Georges Siam’ı makamında ziyaret etti. Yazıcıoğlu, ziyaretinin, ‘Lübnan halkıyla dayanışma, İsrail saldırganlığını protesto’ amacını taşıdığını belirtti. Lübnan’a Türk askeri gönderilmesi tartışmalarını değerlendiren BBP lideri, barışı sağlayabilecek tek ülkenin Türkiye olduğunu kaydetti. Yazıcıoğlu, Lübnan’ın ihtiyaçları doğrultusunda asker gönderilebileceğini; ancak sadece Hizbullah’ı kontrol etmek amacını taşıyan bir barış gücünü kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Lübnan şiirini yarım saatte yazdı

Doğunun en güzel ülkesi Lübnan!
İçinde gülücükler değil, gözyaşı yanan
Seni de güzel günler için doğurmuştu anan,
Ağla ağla, güllerle güzelliklerle dolu Lübnan.
Sanma ki sen ağlarken ben mutluyum burada
İçimde bir yanardağ patladı aha şuramda,
İnsanlar bu kadar duyarsız, şuursuz olsalar da
Seni düşünen, çare arayan birileri var burada

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious