Çaykur Rizespor'a teknik direktör dayanmıyor

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Çaykur Rizespor'a teknik direktör dayanmıyor. Son dört sezonda sekiz teknik direktör ile çalışan Yeşil Mavililer, dokuzuncu teknik adamını arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çaykur Rizespor, son alarak 2002-2003 Futbol sezonunda Hikmet Karaman yönetiminde 2. Lig'de şampiyon olarak Süper Lig'e çıktı. O tarihten bu yana üst üste dördüncü kez Süper Lig'de mücadele eden Karadeniz temsilcisi, hiçbir sezonu tek hoca ile tamamlayamadı. Yeşil Mavililer, son dört sezonda şuana kadar tam sekiz teknik adamla çalıştı.

Çaykur Rizespor, 2003-2004 Futbol sezonuna Hikmet Karaman yönetiminde başladı. Karaman, bir sezon önce ikinci ligden Süper Lig'e taşıdığı Yeşil Mavili takımla ligde 19 maça çıktı. Alınan başarısız sonuçların ardından Karaman'ın görevine son verilirken yerine Yılmaz Vural getirildi. Rizespor'un başında 12 maçta görev yapan ve başarılı bir dönem geçiren Vural, o sezon ligin 14. haftasında Rize'de oynanan ve Rizespor'un 2-1 kaybettiği Akçaabat Sebatspor maçının ardından tartışmalı bir şekilde görevinden istifa etti. Yeşil Mavililer, Vural'ın istifasının ardından ligdeki son üç maçı yardımcı antrenör Erdoğan Yılmaz ile tamamladı.

2004-2005 Futbol sezonuna da Rıza Çalımbay ile başlayan Çaykur Rizespor, genç teknik adam yönetiminde çıktığı 17 maçta Süper Lig tarihindeki en önemli başarılardan birisini yakaladı. Ligin ilk yarısını 29 puanla averajla Beşiktaş'ın ardından 6. sırada tamamlayan Yeşil Mavililer, devre arasında Çalımbay'ın Beşiktaş'a gitmesi ile yine hocasız kaldı. Çalımbay'dan boşalan göreve bu kez Erdoğan Arıca getirildi. O sezon ligin ikinci yarısını Arıca ile tamamlayan Rizespor, ligde kalmasına rağmen özellikle ikinci yarıda çok kötü bir performans sergiledi ve sezon sonunda Arıca ile de yollar ayrıldı.

2005-2006 Futbol sezonuna genç ve geleceğin takımını oluşturma hedefi ile başlayan Rizespor, takımın başına da genç teknik adam Metin Yıldız'ı getirdi. Sezona Yıldız yönetiminde başlayan Yeşil Mavililer, alınan başarısız sonuçlar nedeniyle 8. haftanın ardından Yıldız'ın görevine son vererek yerine Sakıp Özberk'i getirdi. Özberk ile de 8 hafta çalışan Rizespor'da, 16. hafta sonunda Özberk'in görevine son verildi ve takım Güvenç Kurtar'a emanet edildi.

Çaykur Rizespor, geçtiğimiz sezon Kurtar idaresinde çıktığı 18 maçta 7 galibiyet, 6 beraberlik ve 5 mağlubiyetle 27 puan topladı. Yeşil Mavililer, Kurtar döneminde rakip filelere attığı 23 gole karşılık kalesinde 22 gol gördü.

Geçtiğmiz sezonu 3 teknik adamla tamamlayan Karadeniz temsilcisi, bu sezona da Güvenç Kurtar ile başladı. Yeşil Mavililer, bu sezon ligde oynadığı 5 maçta, 2 beraberlik ve 3 yenilgi ile sadece 2 puan toplarken, 4 gol attı 7 gol yedi. Rizespor yönetimi, ilk 5 haftada alınan sonuçların ardından Kurtar'ın da görevine son verdi.

Güvenç Kurtar'ın görevine son verilmesi ile birlikte Çaykur Rizespor, son dört sezonda tam dokuz teknik adam değiştirmiş oldu. Yeşil Mavililer'de, Kurtar'ın yerine göreve getirilecek teknik adam son dört sezonda takımın başına gelecek dokuzuncu teknik direktör olacak.

- GÜVENÇ KURTAR'IN KARNESİ -

Geçtiğimiz sezon lige genç teknik adam Metin Yıldız ile başlayan Rizespor, 8. haftanın ardından Yıldız'ın görevine son vererek yerine Sakıp Özberk'i getirdi. Özberk ile de 8 hafta çalışan Yeşil Mavililer, 16. hafta sonunda Özberk'in görevine son verdi ve takımı Güvenç Kurtar'a emanet etti.

Çaykur Rizespor, geçtiğimiz sezon Kurtar idaresinde çıktığı 18 maçta 7 galibiyet, 6 beraberlik ve 5 mağlubiyetle 27 puan topladı ve rakip filelere attığı 23 gole karşılık kalesinde 22 gol gördü.

Geçen sezon ligi 41 puanla 9. sırada tamamlayan Yeşil Mavililer, bu sezon da lige Güvenç Kurtar ile başladı. Rizespor, bu sezon ligde oynadığı 5 maçta 2 beraberlik ve 3 yenilgi ile sadece 2 puan toplarken, 4 gol attı 7 gol yedi. Sezona üst sıralarda yer edinme hedefi ile başlayan Yeşil Mavililer, bu sezonun ilk 5 haftasında beklenen başarı yakalanmayınca Kurtar ile yollar ayrıldı.

Çaykur Rizespor, Güvenç Kurtar'ın görev süresince ligde oynadığı; 23 maçta 7 galibiyet 8 beraberlik ve 8 yenilgi ile 29 puan toplarken, attığı 27 gole karşılık kalesinde 29 gol gördü.

ADI SOYADI O G B M A Y P

Güvenç Kurtar 23 7 8 8 27 29 29

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious