Cazın kraliçesi sizi CRR'ye çağırıyor

Cazın kraliçesi sizi CRR'ye çağırıyor.8084
  • Giriş : 30.10.2008 / 16:35:00

Cazın kraliçesi Carmen Lundy, Blues ve kilise müziği köklerinin, cazla birleşeceği gecede son albümünü seslendirecek. Lundy’ye; piyanoda Mark Soskin, perküsyonda Mayra Casales, davulda Steve Williams ve basda Darryl Hall eşlik edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Carmen Lundy… şarkıcısı, besteci, oyuncu ve yetenekli bir ressam… Ama özellikle de Blues and Soul Magazine dergisinin tanımı ile "dünyanın en büyük caz vokalistlerinden biri..." “Taklitçilerin dünyasında, Carmen Lundy gerçek bir caz şarkıcısıdır.”

Caz şarkıcısı ve besteci olarak özgün duruşuyla kendisini dünyaya uzun zaman önce kanıtlamış cazın kraliçesi Carmen Lundy, son albümü “Come Home” 4 Kasım'da Cemal Reşit Rey'de. Blues ve kilise müziği köklerinin, caz öğeleriyle birleşeceği bu gecede Lundy'ye; piyanoda Mark Soskin, perküsyonda Mayra Casales, davulda Steve Williams ve basda Darryl Hall eşlik edecek.

1 Kasım 1954 tarihinde Florida, Miami'de dünyaya gelen sanatçı ünlü basçı Curtis Lundy'nin kız kardeşidir. Carmen Lundy'nin günümüzün en yetenekli, saygın ve usta caz şarkıcılarından biri olmasına giden yol, altı yaşında piyano dersleri almasıyla başlar. Lundy, The Apostolic Singers isimli kilise müziği grubunda baş şarkıcı olan annesi Oveida'dan derinden etkilenir ve kilisenin gençler korosuna katılır. Böylece içine yaşamı boyunca sürecek müzik tutkusu yerleşmiş olur. Profesyonel kariyerine vokal düet “Steph and Tret”in bir elemanı olarak, yaşadığı yerdeki liselerde söyleyerek başlayan Lundy kısa bir süre sonra, daha yirmi yaşına basmadan, ilk kaydını (The Price of Silence) gerçekleştirir.

Carmen Lundy, Miami Üniversitesinin Opera bölümüne girer, fakat çok geçmeden yeteneğinin parladığı asıl yerin caz olduğunu keşfeder. Daha sonra, üst dereceyle mezun olacağı Stüdyo Müzik ve Caz bölümüne geçer (bunu gerçekleştiren ilk şarkıcılardan biridir). 1977 yılında Miami'deki caz kulüplerinde çalıştıktan ve Miami Üniversitesi Big Band'iyle Avrupa'dan Kuzey Afrika'ya kadar pek çok yeri dolaştıktan sonar geri döner ve 1978 yılı baharında New York'a taşınır. Hemen Tri-State area'daki caz merkezleri başta olmak üzere Harlem'den Greenwich Village'a kadar pek çok yerde sahne alır. Çok kısa süre içinde de caz müzik otoriteleri başta olmak üzere tüm caz dinleyicilerini büyüler. 1983 yılında ünlü caz eleştirmeni Gary Giddins, Carmen Lundy için “Caz şarkıcılığı yaklaşık 20 yıl önce kendini yenilemeyi ve çağa ayak uydurmayı bıraktı, bunun sebebini anlamak zor değil, bu yüzden tüm dikkatinizi otantik genç caz şarkıcısı Carmen Lundy'ye vermenizi istiyorum, kendisi bu geleneğe ait her şeye sahip” yorumunu yapar.

Lundy, sadece New York'daki ve Kuzey Amerika'daki caz eleştirmenlerini büyülemekle kalmaz İngiltere'den Avrupa'ya ve Asya'ya kadar pek çok caz eleştirmeni etkilerken, sanatçı tiyatro ve şov dünyasında da önemli roller üstlenir. Broadway'de sergilenen 'They Were All Gardenians' oyununda ve 'Duke Ellington's Sophisticated Ladies' adlı şovda başrolde sahne alır.

Carmen Lundy ayrıca oldukça yetenekli ve başarılı bir ressamdır. Yağlı boya tabloları New York'daki Soho Caz Galeri başta olmak üzere The Jazz Bakery ve Los Angeles'taki Madrid Tiyatrosu gibi pek çok önemli mekânda sergilenmiştir. Tablolarından örnekler, sanatçının albüm kitapçıklarında görülebilmektedir.

38 ve 46 YTL olan konser biletleri; CRR Konser Salonu gişesinden Biletix gişelerinden, www.biletix.com adresinden, Biletix Çağrı Merkezi'nden (0 216 556 98 00) temin edilebilir.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu, “Carmen Lundy”, 04 Kasım 2008 Salı, 20.00

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*