CD kopyalayana hapis cezası

CD kopyalayana hapis cezası.6894
  • Giriş : 09.02.2008 / 22:35:00

Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacıyla Çeşitli Kanunlarda ve Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacıyla Çeşitli Kanunlarda ve Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunun yürürlüğe girmesiyle, pek çok yeni düzenleme günlük hayatı da etkileyecek. İşte yeni düzenlemeler:

SAHTE SÜNNETÇİLER: Ruhsatsız ve izinsiz sünnetçilik yapanlar, 6 aydan 2 yıla kadar hapis ile cezalandırılacak.

ŞANS OYUNLARI: Piyango biletlerini yüksek fiyatla satanların bayilikleri iptal edilecek.

HOROZ DÖVÜŞÜ: İzinsiz hayvan ticareti yapanlara bin YTL, bir hayvanı başka bir hayvanla dövüştürenlere ise bin 500 YTL ceza kesilecek.

CD KOPYALAMA: Bir eseri hak sahibi kişilerin yazılı izni olmaksızın işleyen, çoğaltan, değiştiren, dağıtan kişiye 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

BİLGİSAYAR PROGRAMLARI: Bilgisayar programlarını izinsiz olarak çoğaltanlar, 6 aydan 2 yıla kadar hapisle yargılanacak.

SİLAH RUHSATLARI: Devletin zirvesi süresiz silah ruhsatı alabilecek. Ateşli silahla işlenen suçlardan hükümlü bulunanlara, affa uğramış olsalar bile ateşli silah taşıma ve bulundurma izni verilmeyecek.

SİLAHLA GİRİLEMEYECEK YERLER: TBMM, mahkeme salonları, siyasi partilerin açık hava toplantıları, spor karşılaşma ve yarışmalarının yapıldığı yerler... Bu arada, spor müsabakalarına silah girenler, 3 aydan 1 yıla kadar hapis ve para cezası ile yargılanacak.

YEMEK MOLASI: İşçilerine öğle dinlenmesi yaptırmayan işverene, 100 YTL para cezası uygulanacak.

ORMAN YANGINI: Orman yangınına neden olanlar, 2 yıl ile müebbet hapis arasında ceza ile yargılanacak.

OKUL: Velilere, çocuğun okula devam etmediği her gün için 10 YTL cezası verilecek.

YANLIŞ ADRES: Yanlış adres bildirenler hakkında, 6 aydan 2 yıla kadar hapis uygulanacak. Adresle ilgili yalan beyanda bulunanlar ise 1 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious