CE işareti kalite manasına gelmiyor

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

CE işaretinin, bir ürünün, kaliteli olduğunu değil, güvenli olduğunu belirttiği ifade edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konusunda uzman kişilerin konuşmacı olarak katıldığı seminerde, CE işaretinin önemine değinildi. Avrupa Birliği (AB) destekli bir proje olan 'Kalite Altyapısı İletişim Kampanyası' çerçevesinde 'CE İşareti'nin anlamı Konya Sanayi Odası'nda ele alındı.

CE işaretinin güvenliği simgelediğine ve ürünlerin yurt dışı piyasalarda dolaşımı için bu işareti kullanmanın şart olduğuna dikkat çekilen seminere konuşmacı olarak Kalite Altyapısı İletişim Kampanyası İletişim Müdürü Gökçe Kalaycı, Kalite Altyapısı İletişim Kampanyası Teknik Uzmanı Özgür Berçin ve CE İşaretlemesi ve AB Direktifleri Eğitim Akademisi Program Koordinatörü Şükrü Aktaş katıldı.

Avrupa Birliği destekli olan projenin 14 ay boyunca süreceğini belirten Kalite Altyapısı İletişim Kampanyası İletişim Müdürü Gökçe Kalaycı, projenin ana hedefinin tüketim ve sınai mallarının serbest dolaşımının ve teknik uyum sürecinin kolaylaştırılması olduğunu kaydetti. 'AB Desteği Neye Ulaşmak İstiyor?' başlığıyla yaptığı sunumda Kalaycı, "Türkiye'ye Gümrük Birliği (GB) ve katılım öncesi süreçten doğan yükümlülüklerini yerine getirmekte yardım etmek (ortaklık yaklaşımı). Ticarette Teknik Engellerin ortadan kaldırılması (Tek Pazar ve serbest ticaretten doğan yararlar-GB'nin gerçek potansiyeline ulaşması) ve inovasyon temelli dinamik sanayi yapısının oluşumu (asgari güvenlik koşulları öngören Yeni Yaklaşım yönergeleriyle). Tüketicinin korunması:Türkiye'nin de kısmen dahil olduğu Tek Pazar'da daha kaliteli ve güvenli ürünlerin dolaşımını amaçlıyor" dedi.

KOBİ anket sonuçlarını da değerlendiren Kalaycı, "CE işareti tanınırlık oranı yüzde 98 ve yüzde 34 prosedürlerden haberdar. Standartların dünya ticaretini arttırdığını düşünenler ise yüzde 59. CE işareti gerektiren, direktiflerin iç mevzuatta yürürlüğe girdiği sektörlerde bilinirlik yüzde 17"diye konuştu.

Yeni Yaklaşım kapsamında çıkarılan yönergelere uygun üretilen ürünlerde CE işaretinin zorunlu olduğunu hatırlatan Kalaycı, "CE işareti ürünün, söz konusu ürüne uygulanabilir, bütün yönergelerdeki temel gerekleri karşıladığını ve tüm uygunluk değerlendirme işlemlerinden geçtiğinin ifadesi. Üye ülkeler sınırları arasında CE işareti taşıyan ürünlerin piyasaya arzı ve hizmete sokulması engellenemez, kısıtlanamaz veya yasaklanamaz" şeklinde konuştu.

CE işaretinin, bir ürünün amacına uygun kullanıldığında, insana, hayvana, çevreye ve aynı ortamdaki diğer ürünlere zarar vermeyeceğini ifade ettiğini, ürünün kaliteli olduğunu değil, güvenli olduğunu belirttiğini anlatan Kalaycı, daha sonra şunları söyledi: "Eldiven, gözlük, baret gibi kişisel koruyucu donanımlar; oyuncaklar; buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektrikli ev aletleri; çimento, pencere gibi inşaat malzemeleri; cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik aletler; ocak, fırın gibi gaz ile çalışan aletler; asansörler; takım tezgahları gibi makineler; kan kitleri, gebelik testleri gibi tıbbi malzemeler ve cihazlar; düdüklü tencere gibi patlayabilir basınçlı kaplar CE işareti taşıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious