Cebe ateş düşüyor: Zam yolda

  • Giriş : 26.05.2008 / 21:32:00

Hükümetten elektriğe zam sinyali geldi! İşte o açıklama:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından
açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Çiçek, elektrikte otomatik fiyatlandırmanın öne çekilmesi konusunun gündeme gelip gelmediğine ilişkin soru üzerine, şunları söyledi:

''Hayır bu konu gündeme gelmedi. Yalnız şuna dikkat etmemiz gerekiyor. Bu olayları hep beraber yaşıyoruz. 18 Kasım 2002 tarihi itibariyle biz hükümeti kurduğumuzda petrolün varili 21-22 dolardı. Bugün gelinen noktada hepimiz görüyoruz ki 135 dolara çıkmıştır, bazen bunun üzerine de çıkıyor. Daha yüksek rakamlar da telaffuz ediliyor. Maalesef Türkiye de bu manada petrol mağduru bir ülkedir. İhtiyacının yüzde 95'ini dışarıdan alıyor. Onu 25-30 dolardan almak varken, 135 dolardan alıyorsanız bu sizin bütçeden dengelerinizi de hesaplarınızı da gelecekle ilgili bütün öngörülerinizi de alt üst eder.

Hele hele Türkiye büyüme çabasında olan bir ülke ise büyümenin özünde de netice itibariyle enerji, petrol vardır. Vatandaşlarımızın konuya bu açıdan bakması lazım. 135 dolara petrol alıp da bunu 65 dolardan satmaya kalkarsanız geçmişte bu tür popülist politikalar yapıldı, Türkiye'yi batırdı. Aradaki farkı bir yerden ödemeniz lazım. Nereden ödeyeceksiniz? Ya dışarıdan daha fazla borçlanacaksınız, bu sonuçta eninde sonunda önünüze gelir. Ya da bir kısım yatırımlardan kısmak suretiyle günü kurtarmaya çalışacaksınız. Onun için Hükümet olarak işin doğrusunu yapmaya çalışıyoruz. Bugün alınması gereken ekonomik anlamda tedbirler ne ise onu almaya çalıştık. İmkan varsa da geriye dönük 5 yıllık süre içerisinde elektriğe de zam yapmadık. Yani ihtiyaç hasıl olmadıkça mecbur kalmadıkça biz hiçbir ürünün fiyatını artırmaktan yana olmadık, ama bizi aşan bir durum varsa yani gübrede, akaryakıtta, gıda fiyatlarında olduğu gibi, bunlar dış piyasanın belirlediği fiyatlardır, onun altına düşürebilme noktasında bizim tek başımıza gücümüz yetmiyor.

Bu konular sadece Türkiye'nin değil, gelişmiş ülkeler dahil herkesin hesaplarını alt üst eden bir konudur. Doğruları yapmaya çalışıyoruz ekonomik olarak. Türkiye büyümesini sürdürecekse giderek enerjiye olan ihtiyacı artmaktadır. O nedenle işin fiyat kısmından ziyade hangi yatırımları ne kadar evvel devreye sokabiliriz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious