Çeber'in işkenceden ölümü davası yarın

Çeber'in işkenceden ölümü davası yarın.12294
  • Giriş : 20.01.2009 / 16:33:00

Engin Çeber'in, Metris Cezaevi'nde ''İşkence'' ve ''Kötü muamele'' sonucu ölümü ile ilgili aralarında cezaevi müdürleri, infaz koruma memurları, polis, jandarma ile bir doktorun da bulunduğu 60 kişinin yargılanmasına yarın başlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davaya ilişkin İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, Genel Sekreter Dr. Hüseyin Demirdizen, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Tores Dinçöz ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeleri Platformu Dönem Sözcüsü Yunus Öztürk'ün katılımıyla İstanbul Tabip Odası'nda bir basın açıklaması yapıldı.

Yunus Öztürk, otopsi raporlarına göre Çeber'in gözaltına alındığı 28 Eylül 2007 ile Metris Cezaevi'nde bulunduğu 7 Ekim 2007 tarihleri arasında ''Kesintisiz işkence'' gördüğünün ortaya çıktığını öne sürdü.

Olayla ilgili 39 infaz koruma memuru, 3 cezaevi müdürü, 13 polis, 4 jandarma ile bir doktor hakkında dava açıldığını hatırlatan Öztürk şunları söyledi:

''Yarın başlayacak olan Engin Çeber davasına müdahil olacağız. Bu müdahaleyi işkenceye karşı çıkmanın sadece 'İnsanlık onuru' olmasından değil, aynı zamanda sendikaların, meslek odalarının birer sınıf örgütü olması nedeniyle yapacağız.

Yarın genel başkanlarımızın da katılımıyla Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin önünde olacağız. İşkencecilerin yargılanmasını, Çeber cinayetini işleyenlerin cezalandırılmasını talep edeceğiz. İşkenceyi ve işkenceciyi koruyanlar da bilmelidir ki sendikalar ve meslek odaları bu insanlık suçu sona erene kadar mücadelede kararlıdır. Bu davanın takipçisi olacağız.''

Engin Çeber, Sarıyer'de geçen yıl, gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü Metris Cezaevi'nden kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen soruşturmanın ardından, olayda sorumluluğu bulunduğu öne sürülen 60 kişi hakkında dava açılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*