Cebimize yansımasa da düne göre daha zenginiz

Cebimize yansımasa da düne göre daha zenginiz.28867
  • Giriş : 08.03.2008 / 09:10:00

Kağıt üzerinde de olsa her Türk vatandaşı 1800 dolar daha zengin olmuş görünüyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kağıt üzerinde de olsa Türkiye’de herkesi bir günde zengin yapacak yeni milli gelir rakamları bugün açıklanıyor. Avrupa hesap sistemine geçen TÜİK’in, bugün kişi başına düşen milli geliri 8 bin 818 dolara kadar açıklama ihtimali bulunuyor. Sözkonusu hesaplama sistemi Yunanistan’ı da bir gecede yüzde 25 daha zengin yapmıştı.

Türkiye’de herkesi bir günde zengin yapacak yeni milli gelir rakamları nihayet bugün açıklanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2005 yılından bu yana üzerinde çalıştığı Avrupa Hesap Sistemi’ne (ESA) göre belirlenecek milli gelir rakamlarını bugün düzenleyeceği basın toplantısıyla kamuoyuna duyuracak. Yeni yönteme göre açıklanacak milli gelir rakamlarının bugüne kadar açıklanan Birleşmiş Milletler sistemi rakamlarının yüzde 15-30 üzerinde olması bekleniyor. Yani Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir rakamlarında bir günde 2006 yılı rakamlarına göre 2 bin 300 ile 3 bin 300 dolar arasında bir artış yaşanacak ve hükümet 2013 yılı için belirlediği 10 bin dolarlık hedefe kısa zamanda yaklaşacak.

Eski yöntemle hesaplama yapılmaya devam edilseydi kişi başına düşen milli gelir, 2007 yılı sonu itibarıyla muhtemelen bin 572 dolar artacak ve 7 bin 49 dolara çıkacaktı. Bugün açıklanacak verilere göre milli gelirin 8 bin 818 dolara kadar yükselmesi ihtimal dahilinde. O takdirde Türkiye’de 2007 sonu itibarıyla kişi başına düşen milli gelir bin 769 dolar artacak.

ESA sisteminin yanı sıra söz konusu tahmini artışlarda 73 milyondan 70.6 milyona revize edilen nüfusun da 300 ile 400 dolar arasında olumlu etkisi bulunuyor. Milli gelirde bir günde yaşanacak artışla Türkiye, dünya sıralamasında da açıklanacak rakamlara göre 15-20 basamak birden yukarıya çıkacak.

Komşuda % 25 artış oldu

Milli gelir hesaplamasında yöntem değişikliğini Yunanistan 1.5 yıl önce hayata geçirmiş ve revizyonun ardından komşunun milli geliri bir gecede yüzde 25.6 oranında artmıştı. Ancak Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) 2007 Ekim ayında yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın milli gelirinde hesaplama nedeniyle yaşanan artışın yüzde 10 olarak belirlenmesine karar vermişti.
ESA’ya göre açıklanacak yeni rakamların Yunanistan’da olduğu gibi milli geliri yüzde 25 oranında artırması durumunda Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir, kağıt üstünde de olsa 3 bin dolar yükselecek ve 8 bin 479 dolara ulaşacak.

Cari açık da azalacak

Hesaplamadaki değişiklik sadece kişi başına düşen rakamlarda değil milli gelire oranıyla değerlendirilen çok sayıda makroekonomik göstergede de iyileşmeye neden olacak. Son aylarda tüm dünya piyasalarını altüst eden global çalkantıda Türkiye’nin diğer gelişmekte olan ülkelere oranla daha fazla yara almasına neden olan cari açığın milli gelire oranında ortalama 1 puanlık iyileşme yaşanacak.
2007 yılında 38 milyar dolarla rekor kıran cari açığın milli gelire oranı yeni rakamlarla bir anda yüzde 7.6’dan yüzde 6.10 seviyelerine kadar inebilecek. Milli gelir hesaplamasındaki değişiklik toplam kamu net borç stokunun GSYİH’ye oranında da hızla düşeşe neden olacak. 2007 yılında eski yönteme göre milli gelirin yüzde 39.1’i olması beklenen toplam kamu net borç stokunun hesaplamadaki değişiklikle yüzde 30-34 aralığına inmesi bekleniyor.

ESA’ya geçiş sadece milli gelirde değil, ödemeler dengesi, mali devlet hesaplarında da değişikliklere neden olacak. ESA sistemi alt verilerde gelir, devlet yardımları, yerel harcamalar gibi detaylarda da uyum gerektiriyor. Milli gelirde ESA’ya geçiş bütün alt bilgi sistemleriyle birlikte düşünüldüğünde bu sürecin 2010-2011’de tamamlaması hedefleniyor. Uzmanlar yeni hesaplama yöntemiyle makroekonomik rakamlar üzerinde daha doğru analizlerin yapılabileceğini düşünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious