Cebinizin ömürünü uzatma yolları

Cebinizin ömürünü uzatma yolları.9813
  • Giriş : 21.07.2008 / 10:25:00

Ekonomideki durgunluk nedeniyle cep telefonları satışlarında düşüş yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçen yıl 3 milyar dolar olan cep telefonu satışlarının bu yıl 2 milyar dolarda kalması bekleniyor. Yaran, “İnsanlar ikinci el ve tamire yöneldi” dedi.Son 10 yıldır hayatımızın değişmez bir parçası haline gelen cep telefonu satışlarında düşüş yaşanıyor. Ekonomide yaşanan durgunluk nedeniyle cep telefonu satışları geçen yıl yakaladığı aylık 1 milyon rakamının gerisine düştü. Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) verilerine göre, geçen yıl yüzde 40 büyüyen cep telefonu satışları, bu yıl ciro bazında yüzde 30 değer kaybetti. İnsanlar yeni cep telefonu almak yerine ikinci el ya da tamire yöneldi.

KULLANIM SÜRESİ UZUYOR

Cep telefonu tamir firması Arvato Teleservice'in Genel Müdürü Koray Yaran, Türkiye'de 60 milyonun üzerinde GSM abonesi bulunduğunu, geçen yıl 9 ay olan cep telefonu değiştirme sıklığının ise ekonomik durgunlukla birlikte arttığını söyledi. İnsanların yeni cep telefonu almak yerine tamire yöneldiğini vurgulayan Yaran, günde 3 bin 500 kişinin çağrı merkezi ve internet aracılığıyla kendilerine ulaştığını, tamire gelen telefon adedinin arttığını söyledi.

Yaran, yıl sonuna kadar 2.5 milyon telefonun yetkili servislere tamir için ulaşacağını kaydetti. Talep karşısında bu yıl İstanbul, İzmir, Diyarbakır'a ek olarak Samsun'da büro açtıklarını Adana ve Antalya bürolarının da yaz sonuna kadar hizmete gireceğini ifade eden Yaran, çağrı merkezi personelini de büyüteceklerini ifade etti.

CEPTEN YOSUN ÇIKTI

2001 yılından beri Türkiye'de bulunan Alman kökenli uluslararası cep telefonu servisi Arvato Teleservice'ni Genel Müdürü Yaran, cep telefonunun artık eksikliği hissedilen kişisel bir eşya haline geldiğini ve Türkiye'nin her tarafından kendilerine tamir için başvurulduğunu ifade etti. Cep telefonlarındaki en sık şikayetlerin sıvı teması olduğunu ifade eden Koray Yaran, "Bir müşterinin telefonundan yosun bile çıktı. Ancak sıvı teması her zaman telefonun suya düşmesiyle olmuyor. Özellikle yaz aylarında ter, ayrıca makyaj, krem gibi unsurlar da kulaklıktan sızabiliyor" dedi.

YÜZDE 30 KAYIP VAR

MOBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi Caner Özgül de, cep telefonu satışlarının martta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 düştüğünü ancak son dönemde bu oranın yüzde 30'lara geldiğini söyledi. "2008'i kaybettik" diyen Özgül, "Geçen yıl 3 milyar dolar olan cep telefonu satışları bu yılın ancak 2 milyarını yakalayacak" diye konuştu. Özgül, cirodaki düşüşte rekabetten dolayı fiyatların düşmesi ve daha gelir düşük seviyesine hitap eden ürünler çıkması gibi nedenlerin yanında asıl unsurun kriz sürecinde alımların ertelemesi olduğunu kaydetti. Caner Özgül, tüketicilerin ikinci el pazarına ve tamircilere yöneldiğini ifade etti.

CEBiNiZiN ÖMRÜNÜ NASIL UZATIRSINIZ?

- Orijinal aksesuar kullanın.

- Bataryayı yılda bir değiştirin.

- Sıvı temasından uzak tutun.

- Garanti belgelerini ve faturalarınızı saklayın.

- Bozulduğunda sadece yetkili servislere gidin.

iKiNCi ELi EKONOMiYE KAZANDIRALIM

Kriz döneminde ikinci el piyasasındaki alımların arttığını ifade eden Caner Özgül "Her yıl ortalama 6 milyon telefon el değiştiriyor ve bunların alım satımları tümüyle kayıtdışıdır. Devletin vergi geliri sıfırdır. Haksız rekabet yaratmaktadır" dedi. İkinci el satışların KDV'nin yüzde 1 olarak faturalandırılmasını öneren MOBİSAD, devletin faturalı satış dolayısıyla gelir vergisinden de istifade edeceğini ve böylece devletin 250 milyon YTL'lik bir gelir elde edeceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*