CeBIT Bilişim Eurasia başlıyor!

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Bilişim şenliği başlıyor, 350 yeni ürün müşteriyle ilk kez buluşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fuar, yaklaşık 900'ün üzerindeki katılımcı ve 70'i aşkın ülkeden gelen 150 bin civarındaki ziyaretçiyi teknoloji çatısı altında buluşturmayı hedefliyor. Çoğunluğu son kullanıcıya hitap eden ürünler başta olmak üzere telekom, dijital yaşam ve iletişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren yüz kadar şirket, stantlarında yeni ürünlerini sergiliyor. Bu yıl fuarda ziyaretçilere yeni ürünlere ulaşmalarını kolaşlaştıracak bir uygulama da yapılıyor. Son teknolojiyi görmek isteyenlere, küçük ve büyük boyda hazırlanan iki farklı ‘Yeni Ürün' yazılı logo yol gösterecek.

İstanbul Beylikdüzü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde yapılan fuar 10 Eylül tarihine kadar gezilebilecek. Farklı ülke ve bölgelerden gelen yerli, yabancı binlerce profesyoneli, yöneticiyi, bilim adamanı, devlet ve hükümet yetkililerini, yatırımcıyı ve bilişim meraklılarını ağırlayacak olan CeBIT Bilişim, yeni iş ve ilişkiler için fırsatlar sunuyor. ‘İş Dünyası', ‘Dijital Yaşam' ve ‘Telekomünikasyon' olmak üzere üç ana bölümde yalnızca işadamlarına özel imkan veriliyor. Girişimcilerin kendilerine yönelik hazırlanan bölüme girebilmek için fuara kartvizitleriyle gitmeleri ve kayıt yaptırmaları gerekiyor. Geçen yıl 58 bin kartvizit bırakılan iş dünyası bölümü, iş görüşmelerine uygun sessiz bir ortam sunuyor. Fuarda oluşturulan teşvik bölgeleri bölümünde iki özel kısım yer alıyor. Türk yazılımcılarına dünyaya açılma fırsatı tanıyan Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD), 2005 yılı cirosu 3 bin YTL'nin altında olan yazılım şirketlerinin fuarda yer alıp iş görüşmeleri yapmaları için masraflarının bir kısmını karşılıyor. Derneğin uygulaması 24 yerli yazılım şirketinin ürün ve hizmetlerini uluslararası arenada tanıtma imkanı bulacakları teşvik bölgelerinde teknoloji üreten ve ihraç eden küçük ölçekli şirketlerin yanı sıra teknoparkların üniversitelerde destekli ürün geliştiren kuluçka şirketleri de kapsıyor. Dernek bu bölgeyi Türkiye'nin teknoloji geliştiren yüzü olarak dünyaya tanıtmayı hedefliyor. Hifaş Yönetim Kurulu Üyesi Doris Peterson, son 10 yılda bilgi ve iletişim teknolojileri endüstrisinin satışlarını ikiye katladığına dikkat çekti. Yazılım Sanayicileri Derneği Başkanı Gültekin Günal da teknolojinin dolayısıyla yazılımın insanların yaşaması için gerekli olan gıdadan farkı kalmadığını kaydetti. Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği Başkanı Murat Dikici de fuar sayesinde Türk şirketlerinin yabancılarla özel programlarda bir araya geleceğini vurguladı. Bu sene Bilişim Zirvesi de fuar ile birlikte Beylikdüzü’nde gerçekleştiriliyor.

İnternete yayına çıkan ilk Türk gazetesi Zaman, yenilenen sitesiyle ilk kez CeBIT'te okurların karşısına çıkacak. Güncel, güvenilir ve zengin içerikle öne çıkmayı hedefleyen Zaman.com.tr, yeni tasarımının yanı sıra bazı yenilikler sunuyor. Multimedya bölümünü zenginleştiren site, yeni dönemde ses, görüntü, infografik ve fotoğraflarla desteklenen yayıncılık anlayışıyla ziyaretçilerini şaşırtmayı hedefliyor. Köşe yazısı gibi bazı bölümlerin seslendirileceği internet sitesi, Zaman'ın sevilen mizanpajını PDF olarak birebir aktaracak.

Lübnan tezkeresi fuarı bakansız bıraktı

Avrasya'nın en büyük bilgi teknolojileri fuarı CeBIT Bilişim Eurasia'nın açılışına Türk hükümetini temsilen bakanlar ile yurtdışından gelen devlet adamları katılamıyor. Türkiye'nin kritik bir süreçten geçtiği ve tezkere ile ilgili Meclis'in olağanüstü toplanması her yıl bilişim fuarının açılışına katılan bakanların gelmesini engelledi. Bu yıl ilk kez fuar yönetimince Türkiye'nin geleceğine katkıda bulunması için düzenlenen ‘Bilişim Bakanları Zirvesi' programına katılacak ülkelerin bakanları da etkinliğe katılmaktan son anda vazgeçti.

Engelli ve yaşlılara yönelik yeni ürünler

İnsan hayatında önemli değişikliklere yol açan çalışmalar olarak tanımlanan ürünlerin yer aldığı İnovasyon Bölgesi'nde 25 ürün ilk defa tanıtılacak. Özellikle engelli ve yaşlıların hayatını kolaylaştıracak özgün ürünlerden bilişim sektöründeki işletmelerin kendileri için birer araç niteliğindeki yazılımlara kadar farklı uygulamalar yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious