Çeçenistan'da bir Türk'e 23 yıl hapis

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

Çeçenistan Yüksek Mahkemesi, terör eylemlerine karışan Ali Soytekinoğlu adlı Türk vatandaşına 23 yıl hapis cezası verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rus başsavcı yardımcısı İvan Sidoruk, Rus İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, ''2001'den bu yana Çeçenistan'da bulunan Soytekinoğlu'nun, Çeçenlere, Rus askerleri ve güvenlik güçlerine yönelik 5 saldırıya karışmak ve 14 polisin hayatına mal olan bir saldırıyı düzenlemekten 23 yıl hapis cezasına çarptırıldığını'' belirtti.

Saldırıların tarihi ve yeri konusunda bilgi vermeyen Sidoruk, ''Soytekinoğlu'nun Gürcistan'daki Pankisi vadisinde eğitildiğini, daha sonra Ruslan Gelyev yönetimindeki gruba katıldığını ve Çeçenistan'a yasa dışı yollardan girdiğini'' savundu.

Çeçenistan'daki Vedeno bölgesi Terörle Mücadele Merkezi'nden bir yetkili geçen yıl Rus İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada güvenlik güçlerinin, 28 yaşındaki Ali Soytekinoğlu adlı bir Türk vatandaşını yakaladığını belirtmiş, ''Soytekinoğlu soruşturmada El Kaide'nin temsilcisi Ebu Havs'ın liderliğindeki çetede terörist faaliyetler yürüttüğünü itiraf etti'' demişti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi Halkla İlişkiler Bölümü'nden bir yetkili de ''Soytekinoğlu'nun, 2001 yılında Çeçenistan Cumhuriyeti'nde terörist faaliyetler yürütmek için radikal dincilere katıldığını söylediğini'' bildirmişti.

Soytekinoğlu'nun ilk olarak bir grup arkadaşıyla Bakü'ye, buradan da otobüsle Tiflis'e, oradan da taksiyle Pankisi vadisine gittiğini belirten yetkili, bu kişinin burada yaklaşık 1 yıl eğitim aldığını söylemişti.

Ali Soytekinoğlu'nun Çeçenistan'da çok sayıdaki saldırıya katıldığını belirten yetkili, bu kişinin 2004 yılında yaralandıktan sonra Dağıstan'a götürüldüğünü ve burada yaklaşık bir yıl saklanarak tedavi edildiğini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious