Çek Kanunu Tasarısı Meclis'te

Çek Kanunu Tasarısı Meclis'te.8392
  • Giriş : 09.06.2009 / 21:14:00

TBMM Adalet Alt Komisyonu, Çek Kanunu Tasarısı üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Komisyon, tasarıda bazı değişiklikler yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alt komisyon, çek hesabı sahibi gerçek kişinin, kendisi adına çek düzenlemek üzere bir başkasını ''vekil'' olarak tayin etmesini önleyen düzenleme yaptı. Buna göre, çek hesabı sahibi gerçek kişi, kendisi adına çek düzenlemek üzere bir başkasını ''temsilci'' veya ''vekil'' olarak tayin edemeyecek.

Bankaların, karşılıksız çıkan her bir çek yaprağı ile ilgili olarak ödemekle yükümlü olduğu 475 liralık miktar ise 1000 liraya çıkarıldı. Buna göre, banka, hamiline, talep ettiği takdirde süresinde ibraz edilen her çek yaprağı için; karşılığının hiç bulunmaması halinde, çek bedeli 1000 lira veya üzerinde ise 1000 lira, bu tutarın altındaysa çek bedelini ödeyecek.

Alt komisyon, tasarıda bankacılar için öngörülen cezalarda da indirime gitti. Kısmen veya tamamen karşılığı bulunmayan çekle ilgili olarak talebe rağmen, ''karşılıksızdır'' işlemi yapmayan banka görevlisi için öngörülen 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasının alt sınırı 1 ay olarak belirlendi.

Karşılığı tahsil edilmek üzere bankaya ibraz edilen çekin karşılığının hesapta mevcut olmasına rağmen hamile ödemede bulunmayan banka görevlisi için uygulanacak 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasının da alt sınırı 1 aya çekildi.

Tasarıda, çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı verilen kişi adına çek hesabı açan banka görevlisi için öngörülen 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası, 3 aydan 2 yıla şeklinde değiştirildi.

-DAVALARI KİM SONUÇLANDIRACAK?-

Kanunun yayımı tarihine kadar karşılıksız çek keşidesi suçundan dolayı açılmış davalar, asliye ceza mahkemelerinde görülerek sonuçlandırılacak.

Yargıtay, lehe olan hükümler yönünden incelemeyi kendisi yapacak. Dosyaları yerel mahkemelere göndermeyecek.

-''DOĞRUDAN AF YOK''-

Değişiklikler hakkında bilgi veren AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, tasarıyı hem yeni ceza usulüne uyarladıklarını hem de çek suçlarında karşılaşılan sorunları çözdüklerini söyledi.

Köylü, düzenlemenin yaklaşık 2 bin kişiyi etkilediğini, belki bunlardan 1000-1500'ünün cezaevinden çıkacağını ifade ederek, ''Ancak doğrudan af diye bir şey yok'' dedi. Köylü, özellikle odacı, kapıcı gibi kişilerin vekil tayin edilmesinden dolayı yaşanan mağduriyetlerin giderileceğini belirtti.

-MUHALEFET, TOPLANTIYI TERK ETTİ-

CHP'li ve MHP'li üyeler, alt komisyon toplantısını terk etti.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza öztürk, toplumun, ''çek suçlarında ceza kalkacak mı, kalkmayacak mı?'' diye beklediğini, ancak düzenlemenin bu sorunu çözmediğini ileri sürdü. Tasarıya bu nedenle karşı olduklarını ifade eden Öztürk, bankaların sorumluluğunun artırılmasını ve karşılıksız çek keşide etmede cezanın kaldırılmasını istedi.

MHP Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın da tasarının, sorunları çözmediğini, ne getirdiği konusunda bilgi alacakları muhatap bulamadıklarını iddia ederek, bu nedenle toplantıdan ayrıldığını söyledi.

Tasarı, 11 Haziran Perşembe günü TBMM Adalet Komisyonunda görüşülecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*