Çekilme kararına Gül'den destek

Çekilme kararına Gül'den destek.11952
  • Giriş : 19.11.2008 / 20:15:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD askerlerinin Irak'tan çekilmesinin bölgede nasıl yansıyacağına ilişkin sorulara net cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İnönü Üniversitesi Rektörlüğü'nü ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Gül, Irak'ın kendi milli kuvvetlerini kurduğunu vurgulayarak, "ABD çekiliyor diye kargaşa çıkmayacaktır. Aksine, bu işbirliği her alanda daha da gelişecektir. Terör örgütü, bunlara mani olmak için, kaygılandığı için son dönemde hareketlenmeye başlamıştır.

Ancak kendilerine asla fırsat verilmeyecektir. Sayın Başbakan'ın Bağdat ziyaretinde Irak'la stratejik işbirliği anlaşması imzalanmıştır. Bunun alt maddeleri çok geniştir. Bütün bunlar aynı zamanda terörle mücadelenin de daha çok işbirliği içerisinde devam ettirileceğini gösterecektir." dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, kendisinin de Bağdat'a ziyarette bulunacağını; ancak tarih belirleme çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Irak'taki Türkmenlerin de Kürtlerin de Türklerin akrabaları olduğunu ifade eden Gül, "Herkesin birbirine sevgisi vardır. Terör örgütü bu sevgiye dayalı işbirliğinin gelişmesini önlemeye çalışmaktadır. Ancak önümüzdeki kısa süre içinde terörle mücadelede yeni bir boyutun ortaya çıkacağına inanıyorum." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*