'Çekin elinizi üzerimizden, kasaplar'

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Irak Ulusal Meclisi Başkanı Mahmud Meşhedani, kasaplıkla suçladığı Amerikan askerlerinden ülkeyi terk etmelerini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birleşmiş Milletler tarafından başkent Bağdat'ta düzenlenen uzlaşma ve adalet konferansının açılış konuşmasını yapan Mahmud Meşhedani, "Sadece ellerinizi Irak'tan, Iraklılardan ve Müslüman ülkelerden çekin; her şey yoluna girecektir." dedi.

Konuşmasında Amerikan güçlerine yüklenen Sünni siyasetçi, "Irak'ta yapılan şey, Iraklıların kasaplığı olarak nitelendirilebilir" derken, ABD'yi Lübnan'a saldıran İsrail'e destek vermesi nedeniyle de eleştirdi.

"AMERİKAN KÖPEKLERİNİN UYKUSU IRAKLILARDAN DAHA ÖNEMLİ"

ABD'nin Irak halkına hiçbir değer vermediğini vurgulayan Mahmud Meşhedani, Amerikan güçlerinin Iraklıları kontrol noktalarında saatlerce beklettiğini, çünkü bomba arayan köpeklerin dinlenmesini daha önemli gördüklerini ifade etti. Meclis Başkanı'nın "Amerikan köpeklerinin uykusu, sokaklarda saatlerce bekleyen Iraklılardan daha önemli" sözleri salonda gülüşmelere neden oldu.

Meşhedani, Irak halkının yabancıların tavsiyelerinden ve onların düzenlediği konferanslardan fazla bir şey kazanmadığını söyleyerek, açılış konuşmasını yaptığı konferansı düzenleyen BM yetkililerini şaşkınlığa uğrattı. Sünni siyasetçi, "Uzlaşma, Iraklıların inanç ve bakış açılarına göre kendi aralarında arayacağı bir şey. Üçüncü taraf olmamalı" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious