Çekirdekli kırmızı üzüm kalp dostu

Çekirdekli kırmızı üzüm kalp dostu.38245
  • Giriş : 08.10.2006 / 00:00:00

Kırzımı üzüm çekirdeğinin adale kramplarını azaltan cinsel gücü artıran, katarakt ve alerjik hastalıklara karşı vücut direncini artırıcı özelliklere sahip ve kalp dostu olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Erzurum Özel Şifa Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Servisi hekimlerinden Opr.Dr. Cengiz Çolak, çekirdekli kırmızı üzümün kalba ve insan sağlığına olan faydalarını anlattı. Çekirdekli kuru üzümün kalp ve damar sağlığı yönünden çok önemli bir besin maddesi olduğuna işaret eden Opr.Dr. Çolak, üzüm çekirdeğinin PCO (Procyonidolic oligomer) içeren güçlü bir antioksidan olduğunu dikkat çekti. Opr.Dr. Çolak, özellikle kırmızı üzüm çekirdeğinin fazla flavinoid içerdiğini, kalp ve damar koruyucu varis tedavisinde yardımcı, kansere karşı direnci (içerdiği polifenol nedeniyle), cinsel gücü ve alerjik hastalıklara karşı vücut direnci artıran, adale kramplarını azaltan, katarakt ve Makula dejenerasyonunu geciktirici özelliğe sahip olduğunu iddia etti.

Opr.Dr. Çolak, "Vücudumuzun kendini tahrip etme özelliği olduğu gibi savunma mekanizmasından ileri gelen kendini koruma ve tedavi özelliği de vardır. Bunu daha da güçlendiren ve dirençli olmamızı sağlayan özellikle vitamin içerikli besinler, bu serbest radikallerin ve toksinlerin oluşumunu engelliyor. Bu serbest radikaller kirli havada, sigara dumanında, radyasyonda, bitki koruma ilaçlarında, bozulmuş gıdalarda, normal vücut metabolizmasında bulunurlar. Bu serbest radikaller vücuttaki hücrelere saldırır ve tahrip ederler ve böylece kontrol edilemeyen bir zincirleme reaksiyon başlar. Serbest radikaller canlılardaki hücrenin üremesi ve büyümesini sağlayan nükleik asitlere (DNA) ve hücre zarındaki yağların bozulmasına neden olur. Böylece Oksidatif Zarar oluşarak bunun damar sertliği (arteroskleroz) ve kalp hastalıklarının başlıca nedeni olduğu söylenmektedir. Oksitatif zararla parçalanmış kan hücrelerini (platelet olrak) arter (atardamar) duvarlarına yapışması ve kolesterolün yükselmesi atardamara zarar verir.Bu oluşumların tümü damar sertliğinin ilerlemesine sebep olur. Bu da özellikle kalp damarlarına kan aracılığı ile giden oksijen miktarında azalmaya neden olduğunda kalp krizi geçirme riskini artırmaktadır" dedi.

Çekirdekli üzüm kalp krizi geçirme riskini azaltmakta özellikle yüksek tansiyonlu hastalarda kılcal damarları (beyindeki kılcal damarlar, göz retinasındaki kılcal damarlar vs.) güçlendirdiğinin altını çizen Opr.Dr. Çolak, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: "Üzüm çekirdeği bir bakıma damarları yenilediğinden anti-aging (yaşlılığı geciktirici ve ciltteki bozulmayı geciktirici) etkiye sahip olup varis gibi toplar damar hastalıkları, atar damar hastalıkları ve kalp için son derece faydalıdır. Bu anti oksidan maddeler başka nelerde var sorusu aklımıza gelmektedir:

1. Özellikle çekirdekli üzüm, sarımsak, soğan, limon, çiğ domates (lcyopin adlı oksidan etteki zararlı omegaları yararlı hale getirir), lahana, brokoli, fındık, ceviz, balık, balık yağı, süt ve süt ürünleri, fasulye, semizotu (omega 3), kaysı, kavun, karpuz, yani zeytinyağı Akdeniz mutfağı tercih eilmeli.

2. A vitamini, C vitamnini, E vitamini, Selenyum ve zeytin yağlı yiyecekler 3. Arı sütü, bal, polen karışımı tercih edilmelidir."

Bu arada, Üzümün çekirdeğindeki antioksidan miktarının C vitamininden 20, E vitamininden ise 50 kat daha fazla olduğunu da aktaran Opr.Dr. Çolak, şeker hastaları ile üzüme karşı hassasiyeti olanların doktor tavsiyesine başvurmalarını önerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious