Çekirdeksiz limon üretildi

  • Giriş : 23.09.2007 / 17:38:00

Mersin'de Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nde Türkiye'de ilk kez, 3 çeşit çekirdeksiz limon üretimi gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alata Bahçe Kültürleri Enstitüsü Müdürü Şekip Keser, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü desteğinde 6 yıldır sürdürülen Turunçgil Islah Projesi'nde mutlu sona ulaştıklarını söyledi.

Yaklaşık 6 yıl önce başlayan ıslah çalışmaları kapsamında 3 çekirdeksiz limon çeşidi kazandırdıklarını belirten Keser, aynı zamanda bir adet erkenci limon çeşidinde de üretim aşamasına gelindiğini ifade etti.

Keser, Türkiye'de bir ilke imza attıklarını belirterek, ''Üretimi yapılan çekirdeksiz limon çeşitleri ile sektörde uluslararası bir marka haline gelebiliriz. Enstitü olarak yeni çeşit olarak geliştirilen çekirdeksiz limonun üretim iznini satışa çıkaracağız'' dedi.

Yeni limon çeşitlerinden ikisine, ıslah çalışmalarına katılan Dr. Osman Gülşen ve Ziraat Yüksek Mühendisi Aydın Uzun'un soyadlarının verildiğini belirten Keser, diğer çekirdeksiz ürüne ''Alata'', erkenci ürüne de ''Eylül'' adı verildiğini kaydetti.

Keser, Türkiye'de ıslah edilerek tescili yapılan ilk turunçgil özelliği taşıyan çekirdeksiz limonun bol sulu küt diken limon kalitesinde olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''ARANILAN ÇEŞİT OLACAK''
''Çekirdeksiz limon sofralık tüketimde aranılan bir çeşit olacağı tahmin ediliyor. Sektörün bu ürüne sahip çıkmasını bekliyoruz. Bilindiği gibi son yıllarda narenciyede yaşanan pazar sıkıntısı nedeni ile üreticiler büyük sıkıntılar yaşadı. Narenciyedeki bu sıkıntılar genç mühendis arkadaşlarımızın 6 yıl süren çalışması olan çekirdeksiz limon çeşidi ile aşılabilir.

Narenciye ihracatında en büyük pazar olan Avrupa ülkeleri, çekirdekli limonu sevmiyor. Bizim ürettiğimiz limon da tam onların istediği türden. Bu fırsatı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Alıcıları için çekirdeksiz limonun üretim iznini satışa çıkardık.''

Keser, ıslah çalışması yapan ekibin limon ve mandarinde yeni çeşitler geliştirmek amacıyla çalışmaları aralıksız sürdürdüğünü de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious