Çekirdekten gelen şifa

  • Giriş : 24.08.2006 / 00:00:00

Prostat kanserine iyi gelen kabuksuz kabak çekirdeğinin deneme üretiminde başarı sağlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tıp ve kozmetik sektöründe kullanılması nedeniyle gelişmiş Avrupa ülkelerinde yaygın olan kabak üretimi Türkiye'de deneme aşamasında. Bolu Kalite Yem Sanayi'nin "Sağlık İçin Üretim" projesi kapsamında yapılan üretiminde önemli başarı sağlandı. Türkiye'de özellikle kuzey illerinde uyum sağladığı tespit edilen kabak, tarla günlerinde çiftçilere tanıtıldı. Bolu İl Tarım Müdürlüğü üretim istasyonunda ekilen Avusturya kaynaklı Steiermark adı verilen kabağı çiftçiler meraklı bir şekilde inceledi.

Yeni ürünle ilgili bilgi veren Bolu Kalite Yem Sanayi Genel Koordinatörü Şerafettin Erbayram, Türkiye için yeni sayılan kabağı Bolu'da 4 yıldan bu yana denemesini yaptıklarını söyledi. Bu kabak çeşidi için en uygun bölgenin kuzey Anadolu olduğunu ifade eden Erbayram, bu bölgelerde bulunan çiftçilerin bu ürünü denemesini tavsiye etti. Erbayram, "Başka bölgelerde bulunan çiftçilerden bu yönde talepler var. Çiftçilerimizden bu ürünü denemelerini istiyoruz. Birim alanda elde edilen verim ve kar diğer ürünlere göre daha fazla. Türkiye'de üretim genellikle çiftçinin isteğine göre yapılıyor. Oysa üretimin toprağın durumuna göre yapılması lazım. Bu ürünün toprağı dinlendirici özelliği var. bu nedenle sonrasında ekilen başka ürünlerin verimine önemli bir katkı sağlıyor. Ayrıca kabuksuz kabak çekirdeğinde pazarlama sorunu da yoktur." dedi.

FAYDALARI

Kabuksuz kabak çekirdeğinin prostat büyümesine, idrar yolları ve idrar kesesi şikayetlerine pozitif etkisi olduğu tespit edilmiştir. Kolestrol düşürücü etkisi nedeniyle kalp ve damar bozukluklarında etkilidir.

Kabuksuz kabak çekirdeği aynı zamanda kozmetik sektöründe kullanımı yaygındır. Doymamış yağ asitleri yönünden oldukça zengin olan bu bitki, aynı zamanda yüksek oranda linoleik asit ihtiva eder. Bu nedenle elde edilen yağlar kuru ciltler için masaj yağı olarak kullanılır.

Yetkililer sabah akşam olarak 15 ile 30 gram kabak çekirdeğini ister yiyerek, ister salata ve yiyeceklere karıştırılarak tüketilmesini tavsiye ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious