Çekirgeden de paza mı kazanılır demeyin

  • Giriş : 12.10.2007 / 15:07:00

Antalya'nın merkeze bağlı Kurşunlu köyünde kurulan Türkiye'nin ilk ve tek Çekirge Üretme Çiftliğinden, aylık ortalama 250 bin çekirge Avrupa ülkelerine canlı yem olarak gönderiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Antalyalı girişimciler Selami Gökgöl ile Ünsal Yüksel, Antalya'nın merkeze bağlı Kurşunlu Köyü'nde 450 bin YTL'ye kurdukları 300 metrekare kapalı alana sahip Türkiye'nin ilk ve tek Çekirge Üretme Çiftliği'nden, Avrupa ülkelerine aylık 250 bin canlı çekirge ihraç ediyor.

Çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Selami Gökgöl, 22 yıldır amatör akvaryum balıkçılığı yaptığını, bu balıklara internet üzerinden canlı yem aradığıNI, ancak uzun uğraşlara rağmen bulamadığını söyledi. Türkiye'de bu yönde bir açığın bulunduğunu belirlediklerini anlatan Gökgöl, yaklaşık 1 yıl süren laboratuvar çalışmalarının ardından ''Locusta Migratoria'' cinsi çekirgeleri üretmeye karar verdikleri söyledi.

2006 yılında çiftliğin üretime başladığını kaydeden Gökgöl, ''www.andgrasshopper.com'' adlı web sayfası üzerinden Almanya, Avusturya, Hollanda ve İsviçre'deki müşterilerine ulaştıklarını ifade etti. Gökgöl, şöyle konuştu:

''Müşterilerimizin tamamı internet üzerinden bize ulaşan yabancılardan oluşuyor. Şu aşamada bu ülkelere aylık 250 bin canlı çekirge gönderiyoruz. 2008 yılında hedefimiz Avrupa'ya aylık 350 bin çekirge gönderebilmek. Bu sektör, dünya üzerinde büyük bir pazara sahip. İguana, kertenkele, bukalemun, salamander, kurbağa ve kaplumbağalar bu çekirgelerle besleniyor. Yalnızca Almanya'da 6,5 milyon aile evinde sürüngen besliyor. Her sürüngenin günde bir çekirge yediğini düşünürsek, pazarın ne kadar büyük olduğu anlaşılabilir.''

-ÇEK CUMHURİYETİ İLE POLONYA RAKİBİMİZ-

Dünya çekirge pazarının Çek Cumhuriyeti ile Polonya'nın elinde bulunduğunu da belirten Selami Gökgöl, sektörde iyi bir konuma gelebilmek için devlet desteğinin şart olduğuna dikkat çekti.

Gökgöl, ''Çek Cumhuriyeti ve Polonya bizim en büyük rakiplerimiz. Onların AB'de bulunmaları ve devletlerinin sağladığı özel teşvikler, bizim direncimizi kırıyor, rekabet gücümüzü düşürüyor. Onlar kapıya kadar teslim yaparken, biz belli başlı bölgelere ürün gönderebiliyoruz'' dedi.

-ÇEKİRGELER BOYLARINA GÖRE 3 İLE 6 CENT'E SATILIYOR-

Çekirgelerin boylarına göre 3 ile 6 cent arasında değişen fiyatlarla sattıklarını da kaydeden Gökgöl, şöyle devam etti:

''En büyük dezavantajımız, kargo masraflarının yüksekliği. Avrupa'da canlı çekirge transferi, yem transferi olarak görülüyor. Ancak bizde canlı hayvan transferi olarak tanımlandığı için ürün göndermekte hem zorluklar yaşıyoruz hem de çok fazla kargo ücreti ödüyoruz. Bu da pazardaki payımızı çok düşürüyor.

Özellikle Avrupa'daki lüks gurme restoranlarda çekirge 40-50 Avro'ya mönü olarak satılıyor. Uzak doğu ülkelerinde de çekirge yeniliyor. Hatta bizdeki kokoreççiler gibi onlarda da çekirge satan seyyarlar olduğunu biliyoruz. Amerika'dan konserve çekirge siparişi geldi. Ancak teknik alt yapımız buna yeterli olmadığı için talebi karşılayamadık. Ama gelecekte konserve planımız da bulunmaktadır.''

Kurşunlu Köyü'nde 300 metrekare kapalı alan içerisinde üretim gerçekleştirdiklerini anlatan Gökgöl, tesisi büyütmek için devletten destek beklediklerini bildirdi.

Gökgöl, ''Tesisi büyütmek için devletin bazı konularda yardım etmesini istiyoruz. En azından ucuz bir hazine arazisi alabilsek, çiftliği iki kat büyüteceğiz. Çünkü talepleri karşılayamıyoruz. Gelecekte canlı yeme olan talebin artacağına inanıyoruz'' diye konuştu.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious