Çekler ABD füze kalkanını reddetti

Çekler ABD füze kalkanını reddetti .12167
  • Giriş : 26.10.2007 / 21:09:00

Çek parlamentosunun alt kanadı, ABD'nin füze kalkanı projesi çerçevesinde ülkeye bir radar üssü kurulması talebiyle ilgili ulusal çapta referandum düzenlenmesini reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Referandumun düzenlenmesiyle ilgili yasa teklifi için, 200 sandalyeli mecliste oturuma katılan 144 milletvekilinden 76'sı olumlu oy kullandı.
Yasanın geçmesi için gerekli 120 oyun sağlanamadığı oturumda 57 milletvekili ret oyu verdi, 11'i çekimser oy kullandı.
ABD'nin radar üssü talebini destekleyen ve planla ilgili olarak Washington'la temaslarını sürdüren Mirek Topolanek'in başbakanlığındaki Çek hükümetine karşı çıkan muhalefetteki Sosyal Demokratlar ve Komünistler, planla ilgili halk oylamasına gidilmesi talebinde bulunmuştu.
Ulusal çapta halk oylaması düzenlenmesi konusunda bir yasanın bulunmadığı Çek Cumhuriyeti'nde, referanduma gidilebilmesi için meclisin özel bir yasa çıkarması gerekiyor.
Çek Cumhuriyeti'nde yapılan son kamuoyu yoklamaları, halkın çoğunun ABD'nin füze kalkanı projesinin unsurlarına ev sahipliği yapılmasına karşı olduğunu ortaya koymuştu.
Prag'ın Washington ile anlaşmaya varması durumunda, anlaşmanın meclis tarafından onaylanması gerekiyor. ABD, İran gibi ülkelerden gelebilecek füze tehdidine karşı olduğunu ileri sürdüğü füze kalkanı projesi çerçevesinde Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag yakınına bir radar üssü kurmak için ocak ayında talepte bulunmuştu.
Washington yönetimi, proje kapsamında Polonya'ya da 10 adet avcı füze yerleştirmek istiyor. Washington, bu sistemin Avrupa'nın çoğunu İran'dan gelebilecek uzun menzilli füzelere karşı koruyacağını savunurken; Rusya, ABD'nin füze kalkanı projesini Doğu Avrupa'ya yayma planına, bu tesislerin sınırlarına çok yakın olması nedeniyle tepki gösteriyor.
ABD'nin füze kalkanı projesine silahlanma yarışını başlatacağı eleştirileri de getiriliyor.

CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious