"Celal Şengör kendi tezleri için konuları çarpıtıyor"

  • Giriş : 02.02.2008 / 15:09:00

Radikal Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan, Prof. Dr. Celal Şengör'ü kendi tezleri için konuları çarpıtmakla suçladı. Şengör, bilim ve dinin uyuşmayacağını iddia etmiş ve bu nedenle türbanlıların bilim öğrenemeyeceğini söylemişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bunun Aristo mantığı olacağını söyleyen Berkan, Üniversiteler Arası Kurul tarafından Yüksek Öğretim Kurulu'na aday gösterilen Prof. Dr. Şengör'ün hatalı bulduğu düşüncelerini şöyle hatırlatıyor: "Türbanlılar dindar insanlardır. Dindar insanlar dogmalara inanırlar. Dogmalarla bilim birarada yaşayamaz. Dogmalara inananlar bilim yapamazlar. O halde türbanlılar bilimi öğrenemezler. O halde türbanlılar üniversiteye girmemelidir."

Şengör'ün bu mantığının yanlış olduğunu belirten Berkan, "Türbanlılar büyük olasılıkla dindar insanlardır. Dindar insanlar mutlaka dogmalara inanırlar, en azından Allahın varlığına inanırlar. Dogmalarla pozitif bilim birarada yaşayamaz. Ama dogmalara inananlar sahiden pozitif bilim yapamazlar mı? İlk aklıma gelen örnek, tanrının varlığını sorgulamak şöyle dursun gökyüzünde tanrıyı arayan Galileo. Engizisyonda yargılandı, yakılarak idam edilmekten kendi bilimini inkâr ederek zor kurtuldu. Bugün modern fiziğin kurucusu olarak anılıyor. İkinci örnek, son derece dindar olması yetmezmiş gibi hayatının önemli bölümünü simyaya adayan Sir Isaac Newton. Başka örnekler vermeme gerek var mı, bilmiyorum. Şengör'ün mantık dizgesini devam ettirmeme de gerek kalmadı herhalde." şeklinde düşüncelerini ortaya koyuyor.

Şengör'ün yürüttüğü bu mantığın doğru kabul edilmesi halinde de hata yapılacağını anlatan Berkan, şöyle devam ediyor: "İstatistik bir bilimse, türbanlı kadınlarla aynı düşünceleri paylaşan, dindarlıkta onlardan geri kalmayan en azından eşit sayıda erkek de olması lazım üniversitede. Prof. Şengör acaba onlara üniversitenin kapısını nasıl kapatmayı düşünüyor? Devam edelim: Eğer bütün türbanlılar, şeriat özlemi içinde ve ilk fırsatta laikliği ortadan kaldırmak isteyen insanlarsa ve çeşitli araştırmalara göre Türkiye'de kadınların yüzde 60-75'i dini sebeplerle başını örtüyorsa, az önceki akıl yürütmeyi tekrar ederek, erkeklerin de bir o kadarının şeriat özlemi içinde insanlar olduğunu mu düşünmeliyiz?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious