Celal Talabani "PKK ile mücadele sözü" verdi

Celal Talabani
  • Giriş : 08.03.2008 / 16:21:00

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani Ankara'ya yaptığı iki günlük çalışma ziyaretini tamamladı ve ülkesine döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Talabani Ankara'ya "PKK ile mücadele" sözü verdi ancak bunda başarı için Kuzey Irak yönetimi ile de diyalog kurulmasını istedi.

Ankara ise hem askeri seçenekleri masada tutuyor, hem de son ziyaret çerçevesinde yeni bir Irak politikası belirlemeye çalışıyor.

Talabani'nin çalışma ziyaretinde ana gündem terör örgütü PKK ile mücadeleydi. Talabani hem kamelaralar önünde hem de kapalı toplantılarda, Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin PKK'ya, silah bırakma ya da bölgeyi terk etmesi için baskı yaptığı söyledi.

Celal Talabani PKK ile mücadele için kapsamlı bir çözüm gerektiğini söyledi. Bu konudaki önerisini bir grup Türk gazeteciye anlattı.

Talabani'ye göre şunlar yapılmalı:

* Türkiye'nin öncelikle Kuzey Irak'taki Kürt yönetimiyle diyalog başlatmalı
* Ankara-Washington-Bağdat arasındaki üçlü mekanizma işletilmeli.

Bu şekilde PKK'nın çok sıkıntıya gireceğini söyleyen Talabani "Kandil Dağı'na girip zaptederek sona erdirmeyi Amerikalılar bile yapamaz" dedi.

Ankara şimdi askeri seçeği masada tutarak, politikasını şekillendiriyor. Kuzey Irak yönetimi ile temas kurulması gündemde.

Çankaya Köşkü'nde Talabani onuruna verilen yemeğe Barzani'nin partisi KDP'nin Dış İlişkiler Sorumlusu Safin Dizayi'nin de davet edilmesi, bunun işaretlerinden biri olarak yorumlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious