Celal Talabani: PKK'lı teröristler bölgeyi terketmeli

Celal Talabani: PKK'lı teröristler bölgeyi terketmeli.14765
  • Giriş : 08.03.2008 / 00:50:00
  • Güncelleme : 08.03.2008 / 00:42:31

Celal Talabani Irak'ın kuzeyindeki PKK'lıların silah bırakmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Irak'ın kuzeyindeki Kürt yönetiminin bölgede bulunan terör örgütü PKK unsurlarına baskı yaparak, onlardan ya silahlarını bırakmalarını ya da bölgeyi terketmelerini istediğini söyledi.

Ankara'ya 2 günlük çalışma ziyaretinde bulunan Celal Talabani, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ''Bölgedeki Kürt yönetimi, burada bulunan PKK unsurlarına baskı yaparak ya silahlarını bırakmalarını ya da bölgeyi terketmelerini iletti, istedi. Bölgede büyük bir sorun yarattıklarını kendilerine belirtti'' diye konuştu.

Irak anayasasının, Irak toprağında herhangi bir silahlı grubun barınmasına izin vermediğini vurgulayan Talabani, ''Biz bir Müslüman ülke olarak, komşularımıza karşı kendi ülkemizde kendine güvenli bir bölge oluşturan ve başka komşu ülkelere karşı silahlı eylemlerde bulunan herhangi bir gruba tabii ki karşıyız, bunu kabul etmeyiz'' dedi.

Bir soru üzerine, terör örgütü PKK ile mücadele konusunda bir siyasal çözümün Türkiye ile ilgili bir husus olduğunu, kendilerinin bu konuya müdahale etmeyeceğini kaydeden Talabani, geçmişte sarfettiği, ''Bir Kürt kedisi bile teslim etmem'' biçimindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:

''Burada bir yanlış anlama sözkonusudur. Ben Kürt kedisi demedim, Irak kedisi dedim. Biliyorsunuz ben Irak Cumhurbaşkanı'yım. Cumhurbaşkanı olarak, Irak'ın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığı için Kur'an-ı Kerim'e ant içtim. Türkiye gibi dost bir ülke olsa dahi bir Iraklı'yı Türkiye'ye teslim etmek, Irak anayasasına aykırıdır.''

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, siyasal, ticari, ekonomik, petrol, kültürel ve diğer tüm alanlarda Türkiye sağlam ilişkiler kurmayı istediklerini söyledi.

Celal Talabani, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında,Irak'ta diktatörlük döneminde kendileri muhalefetteyken, Abdullah Gül ve o zamanki partisinin kendilerine sundukları destekten dolayı etti. Talabani, ''Türk halkı, biz muhalefetteyken bize büyük yardımlarda bulundu. Türk halkına, tüm askerlere, komutanlara, Türkiye'deki tüm liderlere şükranlarımı sunuyorum. Biz muhalefetteyken bize bir vize konusunda bile cimrilik yapan ülkeler vardı. Buna karşın Türkiye, yüzlerce mülteciyi barındırmış ve bağrına basmıştır'' diye konuştu.

Talabani, bir gazetecinin, terör örgütü PKK ile mücadele konusundaki değerlendirmesini ve kendisinin bu konuda bir siyasal çözüm isteğinin olup olmadığını sorması üzerine, ''Irak'ın yaklaşımı net ve açıktır. Irak'ın anayasası, Irak toprağında herhangi bir silahlı grubu barınmasına izin vermez. Aynı zamanda Türkiye ile Irak arasında güvenlik alanında bir işbirliği sözkonusudur. Irak, buna bağlıdır'' dedi.

Siyasal çözüm konusunun Türkiye'yi ilgilendiren bir husus olduğunu ifade eden Talabani, ''Biz bu konuya müdahale etmeyiz'' diye konuştu.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious