Celal Talabani Türkiye’nin itibarıyla oynadı

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, hükümetin dış politika uygulamalarını, ‘politikasızlık, vizyonsuzluk, ne yapacağını bilememe, burnunun ucunu görememe’ olarak değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mumcu, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin, Irak Başbakanı İbrahim Caferi’nin Türkiye ziyaretine ilişkin sözlerine tepki göstererek, “Dün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin verdiği pasaport olmasa dünyaya burnunun ucunu gösteremeyecek durumda olanlar, bugün Türkiye’nin itibarıyla oynuyorlar.” dedi. Türkiye’nin, bugün tarihin kendisine verdiği rolü oynayabilen bir ülke olmadığını ileri süren Mumcu, “Türkiye’nin verdiği pasaport olmasa, dünyaya burnunun ucunu gösteremeyecek durumda olanlar, bugün Türkiye’nin itibarıyla oynuyorlar. Türkiye’nin hükümeti, siyaseti, ne yazık ki buna sessiz kalıyor.” diye konuştu. Milletin talihsizliğinin, düzen değişmedikçe sona ermeyeceğini kaydeden Mumcu, şunları söyledi: “Bu düzeni, vesayet düzeni olmaktan çıkarmanın belli başlı temel yolları, çözümleri vardır. Bunun için irade gerekir. Bunların en başında gelen şey, Türkiye’de bürokrasiyi, oligarşik bir güç haline getiren en önemli mekanizma olan cumhurbaşkanlığı sisteminin değiştirilmesidir.” Erkan Mumcu, Türkiye’de cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi gerektiğini yineleyerek, “Cumhurun başkanı, cumhur tarafından seçilmelidir.” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Anavatan’ın Erzurum Milletvekili İbrahim Özdoğan, başörtüsü ve imam hatip okulları sorununun çözümünde Anayasa'nın değiştirilmesi için 22 milletvekili ile AK Parti'ye destek vereceklerini söyledi. Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Özdoğan, Başbakan Erdoğan'ın, başörtüsü ve imam hatip okulları sorunuyla ilgili sözlerine dikkati çekti. Özdoğan, “Başbakan'ın, sorunlarla alakalı zerre kadar derdi yok. Başörtüsü ve imam hatip mağdurlarının sorunlarını çözmek istiyorsanız, Anayasa'yı değiştirmek için 22 milletvekiliyle destek veriyoruz. Çözüme niyetiniz yoksa, milleti enayi yerine koyup kandırmayın.” diye konuştu.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious