Celalettin Cerrah: Tekliflere açığım

Celalettin Cerrah: Tekliflere açığım.9435
  • Giriş : 18.10.2008 / 10:19:00

Samanyolu'nda cuma günleri ekrana gelen ve emniyet teşkilatının sorunlarına kamera tutan 'Kollama'nın İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah tekliflere açık.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Celalettin Cerrah, dizi oyunculuğunu sevdi: 'Emeklilikten sonra tekliflere açığım'

Samanyolu'nda cuma günleri ekrana gelen ve emniyet teşkilatının sorunlarına kamera tutan 'Kollama'nın oyuncu kadrosuna İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da dahil oldu.

Geçen hafta 'rol icabı' Vatan Emniyet binasındaki şehit cenazesi sahnesine katılan ve anlamlı bir konuşma yapan Cerrah, adeta gerçek bir cenaze törenindeki kadar ciddi ve duyguluydu. İlk kez bir dizi film için kamera karşısına geçen Cerrah, "Bir dizide rol alma düşüncem yoktu. Ama bir şehit cenazesi olduğu için görev aldım." dedi. Rol yapma konusundaki maharetini hatırlattığımızda, oyunculuk teklifleri için de açık kapı bırakmayı ihmal etmedi. "Başka dizilerde rol alır mıyım bilmiyorum. Bir polisiye film çekilir, orada da bize ihtiyaç duyulursa neden olmasın... Ancak hemen altını çizeyim; teklifleri emekli olduktan sonra düşünürüm. Mesleğimle ilgili olduğu için de zorlanmam ayrıca..."

Vatan'daki Emniyet binasına pazar günü yolu düşenler ilginç bir sürprizle karşılaştı. Dışarıya asılmış dev bayraklar, alanı dolduran üniformalı-üniformasız kalabalık, tören mangası ve bayrağa sarılmış bir cenaze... Evet, 'yine mi şehit cenazesi' dedirten görüntüler. Elini açıp dua edenler ve ağlamaklı bakışlar... Bir müddet sonra tüm bunların kurmaca olduğu anlaşılıyor.

Samanyolu'nda ekrana gelen 'Kollama'nın bir cenaze sahnesi için hazırlanmış Emniyet'in avlusu. Esas sürpriz; İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın da dizide rol alacak olması hiç kuşkusuz. Bir bekleyiş, endişe ve gerginlik doğal olarak. 'Ya bir sorun çıkarsa...' Ve yönetmenden 'motor' sesi duyuluyor. Her şey o kadar doğal ki, ilk kez kamera karşısına geçen İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da etkileniyor manzaradan. Üç ayrı plan çekimi için dakikalarca ayakta kalan ve bir de konuşma yapan Cerrah, çekim olduğunu bildiği halde duygulanıyor yine de. Nasıl duygulanmasın, bu sahneler yakın zamandaki şehitleri hatırlatıyor belki de... Çekimin uzamaması için ellerinden geleni yapıyor yönetmen. Tıpkı gerçek bir şehit cenazesindeki gibi dimdik ayakta Cerrah ve diziye dahil olan diğer polisler. Hem de 'oturur musunuz' ricalarına aldırmadan...

Polisin terör karşısındaki duruşunu anlatırken yüzünün şekli bir anda değişiyor Cerrah'ın. Bir kez daha haykırıyor kürsüden! "Bizi bitirmekle kirli emellerine ulaşmak isteyenler, dünya döndükçe, bu teşkilatta Halime gibi (dizide öldürülen polis memuru) can pazarında, canını ortaya koyan arkadaşlarımız, hiç ama hiç bitmeyecek. Bir Halime düşse toprağa, bin Halime gelir peşinden..." Çekimden sonra sohbet ediyoruz Cerrah'la. Görevini yerine getirmiş olmanın rahatlığı var yüzünde. 'Ne görevi?' demeyin. Farklı bir anlamı var onun için dizide rol almasının. Son günlerde artan polis ve asker cenazeleri çok etkilemiş. Halka bir kez de dizi aracılığıyla, polisin terör karşısındaki duruşunu anlatmayı bir görev olduğunu düşünüyor. Bu yüzden de 'Kollama'dan gelen teklifi hemen kabul etmiş. Bir polis şehit edildiğinde Emniyet teşkilatındaki diğer polislerin neler hissettiğini ve onların duygularını yansıtmak istemiş. 'Onların hepsi benim evlatlarım.' cümlesi çıkıyor bir ara ağzından. Şehit polisler için sadece yakınları değil, Emniyet'teki en küçükten en büyük birime kadar herkesin üzüldüğünü söyleyen Cerrah, "Bir dizi çekimi olduğunu bildiğim halde çok etkilendim. Bu üzüntümü vatandaşlarla da paylaşmak istedim. Onun için böyle bir görevde bulunmak önemli. Türk milleti yıllardır şehit verdi hâlâ da vermekte. İnşallah böyle üzücü olaylar yaşamayız." diyor.

'Polisiye dizileri kaçırmam'

Polisin ve emniyet teşkilatının sorunlarını konu alan dizileri fırsat buldukça izleyen ve çok beğendiğini söyleyen Celalettin Cerrah, 'Kollama'yı değerlerimize sahip çıktığı için ayrıca önemsiyor. Dizide rol almasını her ne kadar bir görev olarak kabul etse de Cerrah, verilen senaryoya uygun olarak oyunculuğu en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmış. Birlik ve beraberlik mesajının diziler sayesinde halka daha çabuk ulaşacağını düşünüyor. Dizilerin polisin sorunlarını yansıtma noktasında eksikleri olmadığını söylese de özellikle bir konunun altını çiziyor: "Tabii ki o duyguyu bire bir yansıtması zor. İçinde yaşaması lazım. Teşkilatın bireyi olmak lazım. Ben nasıl oyuncuların sorunlarını tam olarak bilemiyorsam onların da meslekle ilgili konularda zorlanması normal. Ancak şunu söyleyim; bu tip şehitlerle ilgili görevlerde hiçbir zaman zorlanmadım."

'Ne basın polisin ne de polis basının işine karışmalı'

Bırakın dizide rol almayı daha önce canlı yayına bile çıkmamış Cerrah. Kollama'da da rol alma düşüncesi yokmuş ilk zamanlar. Söz konusu bir şehit cenazesi olunca akan sular duruyor. Bundan sonraki muhtemel teklifler karşısındaki tutumunu da belirlemiş. Kabul etmem demiyor, ancak film teklifleri olursa emekli olduktan sonra değerlendirmeyi düşünüyor. Hatta nasıl bir filmde oynayacağının ipuçlarını da veriyor: "Bir polisiye film çekilir, orada da bize ihtiyaç duyulursa neden olmasın... Hem de mesleğimle ilgili olduğu için zorlanmamış olurum." Bu tür polisiye dizilerin, polis-halk kaynaşmasında önemli bir rol üstlendiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tam olmasa da polis, bu dizilerde kendi sorunlarıyla yüzleşiyor. Medyaya teşekkür etmeyi de ihmal etmeyen Cerrah, "Polisin mücadelesi basın sayesinde vatandaşa ulaşıyor. Polise halkın güveni de en üst seviyelerde. Ancak bazen herkes birbirinin alanına giriyor. Bundan rahatsızım. Bence herkes kendi görevini yapmalı. Polis polislik, doktor doktorluk, oyuncu oyunculuk, basın basın görevini yerine getirmeli. Basın polisliğe ya da doktorluğa soyunursa ortalık karışır, herkes birbirinin görevine saygı duymalı." diyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*