Çelik, açık süt satışlarını yasakladı

Çelik, açık süt satışlarını yasakladı.11045
  • Giriş : 15.01.2009 / 23:30:00
  • Güncelleme : 15.01.2009 / 23:32:04

Manisa Tarım İl Müdürü Ömer Çelik, bundan sonra açık süt satışının yasak olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çelik, çiğ sütün toplanması, nakli, depolanması ve pazarlanması hakkındaki tebliğin yürütülmesi konusunda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, "Çiğ sütün, üreticiden tüketiciye varıncaya kadar toplanması, depolanması, nakli, muhafazası ve pazarlanması aşamalarında hijyenik ve temizliğiyle alınması gereken tedbirler, insan sağlığı açısından çok önemlidir. Bu konuyu düzenleyen tebliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte Manisa ili genelinde çiğ süt, paslanmaz çelik ve galvanizli kaplarda, soğuk zincirine uyularak toplanıp nakledilecek ve belirlenen köylerdeki soğutmalı merkezlerde toplanacaktır. Bu uygulamayla sütün kalitesi korunarak tüketiciye daha kaliteli ulaşması sağlanacak, bu da daha yüksek fiyatlarla alımına vesile olarak üreticimizin yüzünü güldürecektir." ifadesini kullandı.

Toplantıda ayrıca çiğ sütlerin köylerden nasıl toplanacağı, tüketiciye temiz ve sağlıklı olarak ulaşabilmesi için hijyenik olarak nasıl depolanacağı ve nakledileceği konularında, Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şubesi elemanlarınca bilgi verildi.

Toplantıya, Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ulvi Murat Tunca, Köy Kooperatifleri Birliği Başkanı Nurettin Dingaz, Yuntdağı Kooperatifi Başkanı Nureddin Doğru, Uşak-Manisa Kooperatifler Birliği'nden Senem İnan, Tarımsal Kalkınma kooperatiflerinin başkan ve temsilcileriyle merkez ilçe köy muhtarları, süt toplayıcıları, süt işleme tesisi sahipleri ve temsilcileri katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*