Çelik, Sosyal Güvenlik için destek turunda

Çelik, Sosyal Güvenlik için destek turunda.12914
  • Giriş : 25.03.2008 / 16:11:00

Faruk Çelik, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik öngören tasarıda güncelleme katsayısı ve emeklilikte 65 yaş şartıyla ilgili bir değişiklik yapılmayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çelik, "Bu konularda yapılacak bir değişiklik, tasarının inkarı anlamına gelir" dedi.

Çelik, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ile birlikte MHP Grup Başkanvekilleri Mehmet Şandır ve Oktay Vural'ı ziyaret ederek, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nda, sendikalarla varılan mutabakat doğrultusunda yapılan değişiklikler hakkında bilgi verdi.

MHP'li Şandır'ın makamında basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, tasarının bu hafta gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin, "Şimdi bir değerlendirme yapıyoruz. Partilerle görüştükten sonra bir açıklama yapacağız" dedi.

Görüşmede MHP'li grup başkanvekillerine tasarıda yapılan değişiklikler hakkında bilgi verdiklerini ifade eden Çelik, "Değişikliklerden memnun oldular mı?" sorusuna, "Değişikliklerden herkes memnun olur. Çünkü bunlar olumlu değişiklikler" yanıtını verdi.

Çelik, güncelleme katsayısı ve emeklilik yaşının 65'e çıkartılmasıyla ilgili bir soru üzerine de "Güncelleme katsayısı ve 65 yaş konusunda bir değişiklik olmayacağını daha önce de söyledik. Onlarda yapılacak bir değişiklik, bu yasanın inkarı anlamına gelir" dedi.

"Önergeleri istedik"

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da Bakan Çelik'in, tasarıyla ilgili sendikalarla varılan anlaşmalar konusunda kendilerine bilgi verdiğini söyledi.

Ekonomik ve sosyal taraflarla Meclis aşamasında da olsa mutabakat arayışına girilmesinin önemli olduğunu dile getirdiklerini ifade eden Vural, "Buna rağmen, belli konularda muhalefetimiz devam ediyor. Bunu Meclis gündeminde dile getireceğiz. Sayın Bakan'dan, sivil toplum örgütleri ve sendikalarla mutabakat oldukları konularla ilgili değişiklik önergelerinin hazırlanarak grubumuza iletilmesini istedik" diye konuştu.

Vural tasarıyla ilgili karşı çıktıkları konuları Bakan Çelik'e ileteceklerini bildirdi.

Tasarının ne zaman ele alınacağına ilişkin Bakan Çelik'in bir düşüncesinin olup olmadığının sorulması üzerine Vural, "Sayın Bakan, şimdiki görüşmelerden sonra perşembe günü görüşülmesini temin etmeye yönelik bir girişimde bulunabileceklerini söyledi" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, muhalefet partilerini bilgilendirme çerçevesinde CHP ve DTP gruplarını ziyaret edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious