Çelik, YÖK'e fena çattı

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

Parti Grup Başkanvekili Faruk Çelik, YÖK'ün Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği ile ilgili değişikliğini eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Türkiye'de, İsrail'in uyguladığı vahşete ve adaletsizliğe sessiz kalan medeniyet mensuplarını örnek alan YÖK gibi anayasal kuruluşlarımız var." dedi. Din Kültürü öğretmenliğinin ilahiyat fakültelerinden alınarak eğitim fakültelerine verilmesine tepki gösteren Çelik, "Üstelik, Kur'an yok, Arapça yok, hadis yok, tefsir yok. Ne öğretecek bu öğretmenler. Öğretmeme öğretmenliği mi kuruyorsunuz." diye konuştu.
Bursa'da kurulan Diyanet Çalışanları Derneği'nin açılışında konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Çelik, Ortadoğu'da çıkartılan yangın nedeniyle yüreklerin yandığını, vicdanların sızladığını söyledi. Çelik; "Diyeceksiniz ki hükümet sizsiniz. Bir şeyler yapın. Biz yapabileceğimizi gece gündüz çalışarak yapıyoruz. Ancak elden gelen şeylerin dışında gücümüzün yetmediği şeyler olduğunu hepiniz ferasetinizle anlıyorsunuz." diye konuştu.

"BU MEDENİYETİN TAKİPÇİSİ OLMAYIZ"

İsrail'in Güney Lübnan'da karıncalara varıncaya kadar imha ettiğini buna karşın Kuzey Lübnan'a dokunmadığını vurgulayan Çelik şunları söyledi; "Neden, çünkü orada müslüman yok. Müslümanlar bu tarafta. Kuzey'de hayat tüm sıradanlığıya devam ediyor. Güneyde ise kan, güzyaşı, vahşet, ateş var. Bu çifte standarda, bu vahşete sessiz kalan medeniyetlerle dünyanın başı dertte. Bu nasıl ahlak, bu nasıl vicdan, bu nasıl, insan hakları, bu nasıl adalet, bu nasıl menediyet anlayışı. Akif'in ifadesi ile 'tek dişi kalmış canavar' canavarlığını ortaya koyuyor. Biz böyle bir medeniyetin takipçisi olmayız. Böyle bir medeniyet dünyada hüküm ferma olacaksa vay dünyanın haline. Dünya insanın böyle bir medeniyet anlayışından çok çekeceği var. "

"YÖK, ÖĞRETMEME ÖĞRETMENLİĞİ KURUYOR"

Çelik, YÖK'ün, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği ile ilgili uygulamasını eleştirdi. YÖK'ün, İlahiyat fakültelerinden aldığı Din Kültürü Öğretmenliği'ni Eğitim fakültelerine bağlayarak, eğitim programında yaptığı değişiklikle, Arapça ve Kuran dersleri azaltıp, hadis ve tefsir dersleri kaldırmasını hatırlatan Çelik şöyle konuştu; "Türkiye'de, İsrail'in uyguladığı vahşete ve adaletsizliğe sessiz kalan medeniyet mensuplarını örnek alan YÖK gibi anayasal kuruluşlarımız var. İlahiyat Mezunları Din eğitimi veremez deniyor. Ya kim verir, Eğitim Fakültesi mezunları. Din eğitimi alan yavrular, pedogojik formasyon alan bir öğretmenden ne öğrenecek. Üstelik, Kur'an öğrenmeyecek, Arapça yok, hadis yok, tefsir yok. Ne var o hade. Ne öğretecek bu öğretmenler. Din öğretmeni olacaklar, Hristiyanlık mezhepleri ve temel inançları ile dinler arası diyalog ve misyonerlik dersi de alacak. Öğretmeme öğretmenliğimi kuruyorsunuz. Bir yandan dünyanın her yerinde insanlar özgürce dinlerini yaşar ve anlatırken, Türkiye'de bu tür yaptırımlar bizi küçültüyor."

"TÜRKİYE NORMALLEŞMELİ"

Türkiye'nin her alanda normalleşmesi gerektiğini ifade eden Çelik, bu konuda çok akıllı hareket ettiklerini savundu. Çelik; "Çok yakında milletle devlet barışarak kol kola girecek. Bu düşünce herkesin kurtuluşu içindir. Bazı elitlerin yukardan gürleyerek milleti yönlendirme dönemi bitmiştir. Fitne, fesat, çatışma isteyen davranışlar bitmiştir." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious