Çelik, 'yurt yok' iddiasını yalanladı

Çelik, 'yurt yok' iddiasını yalanladı.19946
  • Giriş : 22.05.2008 / 18:40:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ''Öğrenciler, yurt yapılmadığı, yurt bulamadıkları için tarikat yurtlarına yöneliyor'' iddiasının, afaki olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Genel Kurulunda, 9 devlet ve 2 vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin kanun tasarısının görüşmelerine geçildi.

Tasarının İstanbul'da bir vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin maddesi üzerinde söz alan CHP Antalya Milletvekili Tayfur Süner, yeni üniversiteler kurmak yerine, yeterli kaynağın kamu üniversitelerine ayrılmasını istedi. Süner, 116 üniversiteye ayrılan kaynağın Harvard Üniversitesine ayrılandan daha az olduğunu öne sürerek, ''Lale bahçelerine ayırdığınız paraları, üniversitelere aktarabilirdiniz'' dedi.

Süner, öğrencilerin, yurt bulamadığı için tarikat yurtlarına yöneldiğini savundu.
MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata, Bakan Çelik'in, ''Çocuk doğmadan büyümez'' sözüne işaret ederek, çocuğun sağlıklı ortamda doğmasının önemli olduğunu söyledi. Kutluata, üniversiteler için gerekli ortamın sağlanması amacıyla öğretim üyesi yetiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

-''YURT YOK İDDİASI DOĞRU DEĞİL''-

Milli Eğitim Bakanı Çelik de ''Yurt ihtiyacı var, ihtiyaçları karşılamıyor'' eleştirilerine yanıt verdi.

Örgün öğretime devam eden 1,5 milyon öğrencinin yarısının aileleriyle kaldığını, 750 bin öğrencinin yurda ihtiyaç duyduğunu belirten Çelik, yurtlarda ilk başta yüzde 100 doluluk oranının dönem sonunda yüzde 70-80'e düştüğünü kaydetti.

''Yurt yok'' iddiasının doğru olmadığını ifade eden Çelik, iktidarları döneminde 53 yurt tamamladıklarını, karyola sisteminde kapasitelerini 27 bin artırdıklarını belirtti. Çelik, 39 yurdun daha inşaat halinde olacağını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Çelik, ''Yurt yapılmıyor, öğrenciler yurt bulamadıkları için tarikat yurtlarına yöneliyor'' iddiasının afaki olduğunu ve doğru olmadığını, yurda kayıt yaptıran öğrencilerin, daha sonra eve çıkmayı tercih ettiğini söyledi.

-1 MİLYAR YTL GERİ DÖNÜM-

Bakan Çelik, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün kurulduğu 1962'den 2002 yılına kadar verdiği kredilerin 27 milyon YTL'sini, 2003-2008 yılları arasında ise 1 milyar YTL'sini geri aldığını bildirdi.

Üniversiteden yeni mezun olan bir kişiye, ertesi gün, ''Gel seni kamuda istihdam edelim'' denemeyeceğini ifade eden Çelik, herkesin, kamuda çalışma zorunluğu bulunmadığını, bunun da sağlanamayacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious