Çelik, yürüyüşten vazgeçen sendikalara teşekkür etti

Çelik, yürüyüşten vazgeçen sendikalara teşekkür etti.10609
  • Giriş : 01.05.2008 / 20:00:00
  • Güncelleme : 01.05.2008 / 18:58:23

Bakan Faruk Çelik ''Gelecek 1 Mayısların 70 milyonun katılımıyla kutlanması konusunda bir kapı araladılar''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Taksim'de kitlesel yürüyüşten vazgeçen sendika başkanlarına teşekkür ederek, ''Gelecek 1 Mayısların 70 milyonun katılımıyla kutlanması konusunda bir kapı araladılar'' dedi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl başkanlığında toplandı.

İş Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısını görüşmek üzere toplanan komisyonda, Erdöl, "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü"nedeniyle Bakan Çelik ve milletvekillerine söz verdi.

Burada konuşan Çelik, "Sendikalar, 150 kişilik bir grupla Taksim'e çelenk koyma kararından vazgeçmişler. Bunu şunun için önemsiyorum. Biz 1 Mayıs konusunda hükümet olarak çok samimiyiz. 1 Mayıs konusunda bir açılım gerçekleşmiştir. Eğer bu karar doğruysa gelecek dönemlerde arkadaşlarımızın arzu ettiği gibi 1 Mayıs'ı bir bahar şenliği, bahar havası içinde kutlama imkanına zemin hazırlanmıştır" diye konuştu.

"Son gün son saate varıncaya kadar STK ve sendika başkanlarıyla en üst düzey görüşmeleri sürdürdük" diyen Faruk Çelik, "Kimse olayı örtbas etme niyetine gitmedi. Çok samimiydik. Duyarlı davranan sendika başkanı ve yöneticilerine bugünü ayrı meydanlarda kutlayanlara teşekkür ediyorum. Bugün olumsuzlukların yaşanmaması konusunda gayret gösteren DİSK ve diğer konfederasyon başkanlarına sorumlu davranışlarından dolayı teşekkürü görev biliyorum" dedi.

Çelik sözlerine "Türk-İş, Hak-İş ve DİSK başkanları gelecek 1 Mayısların daha da arzuettiğimiz, 70 milyonun katılımıyla kutlanması konusunda bir kapı araladılar" diye devam etti.

Emniyet mensuplarına "Gestapo" benzetmesi

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl de 1 Mayıs'ın kutlandığı bir ortamda Komisyon'un böyle bir yasayı görüşmesini eleştirerek, "Emekçilerin Taksim'de 1 Mayıs'ı kutlamasına olanak sağlasaydık, bundan sonraki süreçte Taksim ve 1 Mayıs olayı Türkiye'nin gündeminden çıkacaktı. Şu bir gerçek, Türkiye'de Taksim ile 1 Mayıs özdeşleşmiştir. İki isim sürekli yan yana anılacaktır" dedi.

Emniyet mensuplarının Şişli'deki göstericilere müdahalesini, "Gestapoluk bir tavır" olarak niteleyen Bingöl, "Provokasyon olacak korkusuyla olay geçiştiriliyor. Bu ucuz yol. Emniyet güçleri Türkiye'de provokasyonları deşifre edebilecek önleyecek güçtedir. Asıl 'provokasyon olacak' sözünün arkasına sığınmak acizliktir. Bugün İstanbul'da cereyan eden nahoş hadiseler, provokasyonun nereden kaynaklandığının göstergesidir" şeklinde konuştu.

"Vekil kalp spazmı geçirdi"

Bu arada CHP İstanbul Milletvekili Sacit Yıldız ise Şişli'deki polis müdahalesinde CHP İstanbul milletvekilleri Mehmet Ali Özpolat ve Çetin Soysal ile bazı ilçe başkanlarının şiddete maruz kaldığını ileri sürerek, milletvekillerinden birinin kalp spazmı geçirdiğini ve hastanede olduğunu söyledi.

Yıldız, kendisine gelen cep mesajını Bakan Çelik'e okutarak, "Böyle bir günde bu şiddet niçin yapılıyor?" diye sordu.

MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş da İstanbul Valisi ve emniyetinin kendi görüntüsünü kurtarmak için Taksim'e girişe engel olabileceklerini, ancak sivil toplum örgütlerinin merkezlerinin önünde müdahale yapılmasını eleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious