Çelik: Biz belamızı arayan toplum değiliz

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Biz belamızı arayan bir topluluk değiliz. Biz Türkiye'nin aydınlık ufuklara gitmesini isteyen bir topluluğuz." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği'nin (TÖDER) küreselleşme ve eğitim konulu paneline katılan Bakan Çelik bir konuşma yaptı. Küreselleşmenin fayda ve zararlarına değinen Bakan Çelik, hükümet olarak küreselleşme süresinde eğitime verdikleri öneme dikkat çekti. Türkiye'nin daha iyi yerlere gelebilmesi için eğitimin çok önemli olduğuna işaret eden Çelik, bu kapsamda Cumhuriyet tarihi boyunca bütçeden en yüksek payın kendi dönemlerinde eğitime aktarıldığını kaydetti.

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un,"Dostunu düşmanını tanımayan, bindiği dalı iyi tartmayan, gittiği istikameti iyi bilmeyenler, kişi olsun topluluk olsun belasını bulur." sözlerini hatırlatan Bakan Çelik. "Biz belamızı arayan bir topluluk değiliz." dedi. Bakan Çelik, "Biz Türkiye'nin aydınlık ufuklara gitmesini isteyen Türkiye'nin refah ve mutluluk içinde olmasını isteyen, farklılıklara rağmen demokrasi içerisinde insanımızın farklılıklarının gökkuşağı güzelliğinde bir arada olduğu bir toplum özlemi içerisindeyiz. Ayrılıklarımız bizim için gayrılık olmasın. Bunu okullarda demokrasi ve okul meclisi projesini başlattık. Kendi içimizdeki farklılıklarımızı kavga sebebi saymadan ortak paydalarda buluşturarak üretime, eğitime, çalışmaya, araştırmaya kendimizi verirsek işte o zaman Türkiye gerçek manada 21. yüzyılın parlayan yıldızı olur. Hükümet olarak başbakanımızın, hepimizin gayreti budur." İfadelerini kullandı.

Çelik, kendi hükümetleri dönemine kadar eğiteme yeterli ilginin gösterilmediğine işaret ederek, 5 yıldan buyana hükümetin eğitime ciddi yatırımlar yaptığını söyledi. Dün Iğdır'da bulunduklarını kaydeden sözlerine şöyle devam etti: "22 genel müdürüm ile geniş çaplı bir çalışma yürütüyoruz. Iğdır 60. vilayetimizdi. Baştan sona bölgeyi en ince detayına varıncaya kadar inceliyoruz. İllerin kılcal damarlarına giriyoruz. Ülkemizin net fotoğrafını çekiyoruz. Eksiklikleri tespit ediyor neler yapabileceğimizi araştırıyoruz. Ankara'dan afra tafra ile memleket yönetmiyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious