Çelik: Bugünlere simit satarak geldim

Çelik: Bugünlere simit satarak geldim.10609
  • Giriş : 09.11.2008 / 15:18:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yoksulluğun işsizliğin ne demek olduğunu çok iyi bildiğini, geçmişte simit satıp, pazarcılık yaptığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hatay'da Ottoman Palace Otel'de düzenlenen ''İstihdam Paketi Mesleki Eğitim ve İstihdam Projeleri'nin açılışı ile sertifika dağıtım törenine'' katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, işsizliğin dünyanın en büyük sorunu olduğunu belirtti.

ABD ve Avrupa Birliği'nde genç nüfus sıkıntısı yaşandığına dikkati çeken Çelik, ''Türkiye bu konuda şanslı, çünkü genç bir nüfusa sahip. Ülkemizde 18 yaş altı 24 milyon, 15 yaş altı da 12.5 milyon çalışabilecek genç nüfusa sahip. AB'de bunun yarısı yok'' dedi.

Çelik, genç nüfus potansiyelini iyi değerlendireceklerini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Geçmiş yıllara baktığımızda, sağ-sol kavgası ve iç çatışmalar yüzünden kendi iç meselelerimizi çözemedik. Şimdi de terör belası önümüze engel olarak konuluyor. Ama hükümet olarak kararlıyız, ülkemizin kalkınması için gelişen ve büyümeyi hedefleyen gençlere ihtiyacı var. Şu anda Türkiye'de yüzde 9.9 oranında işsizliğin olduğu rakamlarla tespit edildi. Her yıl 700 bin işgücü daha bu orana katılıyor, bizden iş istiyor. Yılda 400 bin gencimize iş bulmak zorundayız.

Türkiye'nin büyümesi için bu talebe karşılık her yıl 5.5 oranında büyümeyi sağlarsanız, iş bulabilirsiniz. Bunu da İş-Kur İl Müdürlükleri kanalıyla yaparak, gençlerimize meslek edindirme kursları açacağız. Artık mesleğin varsa iş bulursun. Bu yüzden eğitim öncelikli sorunumuz. Gençlerimizi eğiterek, milyonlarca eğitimli gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz.''

İşsizlerin yüzde 50'sinin ilkokul, yüzde 30'unun lise, yüzde 12'sinin üniversite mezunu olduğunu ifade eden Çelik, eğitim yükseldikçe işsizlik oranının düştüğünü, hükümetin eğitimi arttırmak ve işsizliği önleme konusunda gösterdiği çabanın gözardı edilemeyeceğini vurguladı.

Çelik, şöyle devam etti:

''Yoksulluğun işsizliğin ne demek olduğunu çok iyi bilirim. Bugün bakansam, ben buralara simit satarak, pazarda sebze ve meyve satarak geldim. Çocukluğumda lunaparkta ve dönme dolaba binmenin hayallerini kurardım. Çileli yaşamın ne demek olduğunu iyi bildiğim için şimdi daha çok çalışıyorum. O yüzdendir ki yılda İş-Kur Genel Müdürlüğüne 300 milyon YTL para vererek, gençlerimizin eğitilmesini ve iş bulmalarının sağlanmasını istiyoruz.''

Hatay Valisi Nusret Miroğlu da ülkede en çok ihtiyaç olan hususun insan kaynaklarının geliştirilmesi olduğunu belirterek, ''Bilginin ve teknolojinin akıl almaz bir hızla geliştiği çağımızda iş gücü piyasasının ihtiyacı olan nitelikli elaman yetiştirilmesi konusunda bakanlığımız ve ona bağlı birimleri önemli bir çaba içerisindedir'' diye konuştu.

İşsizliğin ve istihdamın dünyanın en büyük sorunu olduğunu kaydeden İş-Kur Genel Müdürü Namık Ata da şunları söyledi:

''Kurumumuz 10 ayda 73 bin vatandaşımızı işe yerleştirirken, 46 bin vatandaşımıza yurt dışında iş buldu. 146 bin kişiye de işsizlik sigortası bağlandı. Kurumumuz ülkenin büyük kurumları arasında yer almaktadır. İş gücü ve istihdamı arttırıcı çalışmalarımız devam ediyor.''

Konuşmaların ardından ''İstihdam Paketi Mesleki Eğitim ve İstihdam Projelerine'' destek veren Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Güngör Şirketler Grubu Başkanı Ali Güngör ve Pamuk Yıldız Limited Şirketi adına Mustafa Aybar'a, Bakan Çelik tarafından plaketleri sunuldu ve kursiyerlere sertifikaları dağıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*