Çelik: "Bundan sonra prim affı yok"

Çelik:
  • Giriş : 03.07.2008 / 19:56:00
  • Güncelleme : 03.07.2008 / 19:00:01

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, prim borçlarının yapılandırılması ile ilgili bundan sonra bir erteleme ya da affın söz konusu olmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Çelik düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 50 milyon vatandaşı ilgilendiren sağlık karnesi uygulamasının kaldırıldığını, PTT ile yapılan anlaşma çerçevesinde emekli aylıkları, yaşlı ve özürlü aylıkları, geçici iş görmezlik ödemeleri kuyruklarına büyük ölçüde son verildiğini kaydederek, oluşturulan elektronik bilgi paylaşım sistemi sayesinde kurumlar arası ''gel-gitler'' ve kuyrukların ortadan kaldırıldığını bildirdi.

Çelik, 27 Mayısta yürürlüğe giren SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili yasal düzenlemeye vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini bildirdi.

Düzenlemeyle ile peşin ödemelerde prim borçlarına ilişkin ceza ve faizin yüzde 85'inin, 12 aya kadar taksitlendirmelerde yüzde 55'inin ve 24 aya kadar taksitlendirmelerde de yüzde 30'unun silindiğini belirten Çelik, uygulamanın 28 Temmuzda sona ereceğini ve bundan sonra bir erteleme ya da affın söz konusu olmadığını kaydetti.

Bu yapılandırmayla prim borcu olmayan işverenlere 5 puan prim indirimi getirildiğini, çiftçi ve esnafın geliriyle orantılı olmayan prim borçlarıyla karşı karşıya bırakan Bağ-Kur basamak prim sisteminin kaldırıldığını anlatan Çelik, Sosyal Güvenlik Reformu ile primlerin cari ay takibine geçileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious